25 Ekim 2016 Salı 10:40
Fındıkta doğrudan gelir desteği kaldırılmalı
Özel Haber: Faruk ATA 

Fındıkta uygulanan yanlış politikalar, dünya üretiminin büyük bir bölümünü elinde bulunduran Türkiye’yi gelecekte zor bir döneme sokabilir. En büyük fındık üreticisi olan Türkiye’yi İtalya, Azebaycan, Gürcistan ve ABD takip ediyor. Özellikle ABD’de 10 yıl sonra fındık üretiminin yıllık 150 bin tona ulaşacağı ileri sürüldü.

Fındığa üreticilerin her yıl daha da ilgisiz kaldıklarına değinen Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, kırsal kesimde fındıkla ilgilenecek kişi sayısının her yıl azaldığını söyledi. Arazilerin bölünmesi ve fındığa yan gelir kaynağı bakışının tehlikeli bir durum olduğunu belirten Mehmet Cirav, “Fındık bir süre önce 14 liraydı. Şu an 11-11.50 Tl civarında. Üreticilerimiz iki yıl önce fındık sezonunun sonuna geldiğimizde 20 liraya fındık sattı. 20 lira olduğu zaman vatandaşın belki yüzde beşi bu durumdan ancak istifade edebildi. Çünkü üreticinin elinde fındık kalmamıştı. 15-20 gün sürdü ve bitti. Fındık çok az olduğu zaman değerli olur. “ dedi.

  • “Üreticiler fındığa ilgisiz…”
Fındıkta temel eksikliklerden birinin üretim azlığı olduğuna değinen Mehmet Cirav, “1 ton fındık üretilmesi gereken alanda insanlar 250 kilo fındık üretiyorsa sorgulanması gereken budur. Sıkıntı insanların ilgisizliği. Fındıkla geçinen kişi sayısı çok azaldı. Fındığa insanlar gelir kaynağı olarak değil, bir yan gelir olarak bakıyorlar ve bunun için yine fındığı yüksek fiyattan satmak istiyorlar. Hepimiz şehirlerde yaşıyoruz. Araziler bölündü ve 300 – 500 kilo fındık üretir hale geldik. Bir tondan 500 - 300 kiloya, 10 tonlardan bir tonlara indik. Şu anki temel düşünce şu.  Az üretelim, pahalı satalım. Bu doğru değildir. Eğer siz 1 ton fındık aldığınız yerden 300 kilo yapıyorsanız, siz bunu 15 değil 25 liraya da satsanız rant böyle olmaz. Bunun için temel sıkıntımız bu. Çiftçinin tarifi yanlış. Onun için az üreterek çok kazanmak doğru bir şey değil. “ diye konuştu.
  • “Doğrudan destek yanlış bir karar…”
Fındıkta  devlet tarafından uygulanan doğrudan gelir desteğinin yanlış olduğunu belirten Cirav, bunun yerine çok üretene destek olunması gerektiğini, vatandaşları tembelliğe iten bir başka nedenin de bu olduğunu söyledi. Mehmet Cirav, “Yaklaşık 6 yıldır hükümet üreticiye doğrudan gelir desteği adı altında bir para veriyor. Bu da 800 milyon lira civarında çok ciddi bir para aslında. 2002 yılına kadar fındığın tümünü sattığımız zaman aldığımız parayı devlet şimdi destek olarak veriyor. Bu yanlış bir karar. Bu insanları tembelliğe itiyor. Yani fındık bahçesiyle, ilaçlaması ile bunlarla niye uğraşayım diyor. En kolay üretilen tarımsal ürün fındık.. Bu uygulama hayata geçirildiğinden beri rekolte geriliyor. Çiftçi ilgilenmiyor fındıklığıyla ve verim azalıyor. Biz kaldırılsın demedik. Üretime destek verilsin dedik. Vatandaş 500 kilo fındık üretiyorsa ver ona kilo başına 2 lira daha.” Şeklinde konuştu.
  • “En büyük rakibimiz İtalya…”
Cirav, Türkiye’nin en büyük fındık üreticisi olduğpunu ifade ederek, “Bizim en büyük rakibiz bizden sonra en çok fındık üreten İtalya’dır. Azerbaycan, Gürcistan’da fındık üretimi hızlı bir şekilde artıyor. Yapılan araştırmalara göre, Amerika’da 10 yıl 15 yıl içerisinde 150 bin ton fındık üretimi yapılacağı söyleniyor. Tabi onlarda arazilerinin yapısından dolayı makineli tarım kullanılabiliyor. Tabi arazi sıkıntısı da yok.  Şili’de fındık dikiyorlar. Her dakika orada da gelişiyor. Fındık politikamızı gözden geçirmeliyiz” ifadesini kullandı.
.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol