12 Temmuz 2017 Çarşamba 15:55
Gümrükçüoğlu, Araklı'da ki yaşanan arbedeyi değerlendirdi

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Haber Mustafa Kul

"YASA ÖNÜNDE SIKINTIYA GİRMEYİN..."
Gümrükçüoğu, Bölgeyi iyi bildiğini çok büyütülmemesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Ben her hemşerimin her vatandaşımın her düşüncesine lehte, aleyhte tarafsız saygılıyım. Biz onların hepsine hürmet gösteririz sever sayarız. Ortak aklın, tekniğin bilimin bütün bu söylediğim yani bakanlıklar, görevliler, halk, vatandaşın hepsinin ortak aklın ortaya koyacağı verilere dayalı bir metodun uygulanmasına devam edilir. O bakımdan biz dün orada ki vatandaşlarımızın düşüncelerini yerine getirmesine her zaman saygı duyarız, her zaman hürmetliyiz. Ben kendileri için vatandaşlarım için tek bir tavsiyede bulunabilirim. Yarın hani kendilerini yasa mevzuat önünde sıkıntıya sokabilecek bir davranış değil de her zaman normal davranışlarla birlikte normal reaksiyonlarla birlikte fikir beyanıyla birlikte. Bu platformları zaten onun için kurup tesis ediyoruz. Bize yasa ve mevzuat böyle diyor. Düşüncelerini belirtmiş olmaların saygı duyarız. Bilim teknoloji ortak akıl neyi gerektiriyorsa onu yaparız."

"340 BİN ALANIN 50 BİN METREKARESİ..."
Katı Atık Tesisinin Yaşam alanlarına yakın ve heyelanlı alan olduğu iddialarına da cevap veren gümrükçüoğlu "Orada bu güne kadar yaşadığımız bir heyelan yok. ben hem mühendisim hem tıp doktoruyum. bölgeyi de iyi bilen birisiyim. bütün ilçe ve mahhallelerimiz bizim. hiç birini ötekinden ayırdığımız yok. Daha önce Çimento Fabrikası faalken, oranın malzeme, ham madde temin ettiği alanlardan birisiydi. Onun dışında ise yerleşim bölgelerine yakınlığı diye bir şey söylediniz. Orada ki Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tapusunda olan arazinin toplam miktarı, 340 bin metre kare. Bir düşününüz ki, 340 bin metre kare içinde 50 bin metre karelik alanda bir katı atık tesisi ve enerji elde etme tesisi yapılacak olsa, hangisi ve nasıl yerleşim yerine çok yakın olmuş olabiliyor. Onların hepsinin çalışmaları, mühendislik olarak teknik olarak sadece bizim tarafımızdan değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Valiliğimizin yatırım izleme birimi tarafından, TRABRİKAP’ın mühendisleri ve elemanları tarafından yapılmıştır. Bundan sonra ki zamanlarda izlenmesi devam ettirilmiş olacaktır. Söylemek istediğim o ki 340 bin metre kare tapulu Trabzon Büyükşehir Belediyesine ait bu alan içinde bulunan bu mekanda, yerleşim birimlerine çok yakınlık yoktur olamazda. Fiziki olarak olamaz. Bir tarafta bir yakınlık olsa bile o mesafeler dikkate alınmıştır" ifadelerine yer verdi.

NELER YAŞANMIŞTI?
Daha önce Araklı ilçesi'nin Turup bölgesinde yapılması düşünülen çöp tesisinin Taşönü mevkiine kaydırılması Araklılılarda büyük rahatsızlık yarattı. Trabzon ve Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAB) tarafından yapılacak tesis hakkında bölge halkını bilgilendirme amacıyla Araklı Kültür Merkezi'nde gün gerçekleşen toplantı öncesinde yurttaşlar astıkları afiş ve dövizlerle tepkilerini gösterdi. Toplantı sırasında proje hakkında bilgi veren yetkilinin konuşmasını kesen bir yurttaş, Araklı halkının çöp tesisi istemediğini söyleyerek karşı çıktı. Kürsüyü indirerek yetkililerin konuşmasına izin vermeyen yurttaşların büyük tepkisi üzerine toplantı iptal edilmişti.

Son Güncelleme: 12.07.2017 16:23

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434