13 Haziran 2017 Salı 18:23
Gümrükçüoğlu’ndan, Kasap'a: “Eveleyip gevelese de…”

TrabzonHabercisi Haber Merkezi - Haber: Halim Gökhan Keskin

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantıları bugün yapılan ilk toplantıyla başladı. Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun toplantıda önemli maddeler gündeme geldi.

Meclis toplantısına bugün gündem maddelerine geçilmeden önce gündem dışı maddelerden başlanıldı. Gündem dışı maddelerin çoğunlukla ortak olanı Trabzon – Rize arasın da ki gerilim, Rizespor yöneticileri, Rize milletvekilinin ve belediye başkanının Trabzon ve Trabzonspor’a karşı yapılan haksız ithamalardı.

Trabzon Büyükşehir Meclis Üyesi ve Divan Üyesi Ali Sağır ve aynı şekilde Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve ASKF Başkanı Cahit Erdem’in gündem dışı olarak meclise getirdiği, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın iki kent arasında ki gerginliğe neden olan söylemlerinin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na hatırlatılması üzerine cevap veremedi. Başkan ağır eleştirilere sadece, ‘spor kardeşliktir’ diyerek geçirtirdi.

Trabzon Büyükşehir Meclis Üyesi ve Divan Üyesi Ali Sağır büyükşehir meclisinde yaptığı konuşmada:

Geçtiğimiz günlerde Rizespor’un küme düşmesi sonrası yapılan açıklamalar ile Trabzon’un hedef alındığı aşikârdır. Rizespor teknik direktörüyle başlayan sonrasında Rizespor başkanıyla devam eden ve nihayetinde Rize belediye başkanı ve Rize milletvekili tarafından yapılan açıklamalar Trabzon şehrini Trabzon insanını yakışıksız asılsız kötü niyetli ithamlarla karşı karşıya bırakılmıştır. İki şehir arasında ki dostluğa kardeşliğe darbe vurmaya çalışılmıştır. Özellikle Rize belediye başkanının açıklamaları Trabzon kamuoyunda ve halkında büyük rahatsızlıklara neden olmuştur. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak Rize belediye başkanının açıklamalarını duyumsamazlıktan gelemeyiz. Sorumlu bir mevkide bu şahsın açıklamaları tamamen asılsız olup üzülerek söylüyorum ki kin ve nefret söylemleridir. Rizespor küme düştü hepimiz üzüldük. Bu durumun nedeni gelişimi Rizespor’un iç meselesiyken bu durumu Rize Trabzon arasında geçiştirmeye çalışmak Rize belediye başkanına yakışmamıştır. Sorumluluk sahibi inşaların neleri söyleyeceği kadar neleri söylemeyeceklerini de bilmeleri lazım. Bu noktada hem Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi hemdert Trabzon divan kurulu üyesi olarak Rize ile Trabzon arasında oluşturulmaya çalışılan gerginliğin sonlandırılmasını. Sorumluluk sahibi Rize yöneticilerinin kardeşliğe her zamandan daha çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde daha dikkatli olmaya çağırıyorum. Bundan sonraki tutum ve davranışlarda iki komşu şehri birbirlerine düşürmeye yönelik söylemlerden kaçınmaları konusunda özen göstermeye davet ediyorum.’’ cümlelerini dile getirdi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve ASKF Başkanı Cahit Erdem büyükşehir meclisinde yaptığı konuşmada:

Geçen hafta özellikle 15 gündür süre gelen Trabzon ve Trabzonspor’a yapılan haksız ithamlarla karşı karşıya kaldı. Özellikle sosyal medya hesaplarından Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın iki şehir arasında ki husumet duygularını arttıracak beyanları oldu. Bu tamamen başarısızlıklarını örtbas ermek amacıyla yapılmıştır. Bu beyanlarına ben basın yoluyla cevap verdim fakat meclis yoluyla bir cevap vermemiz gerektiğine inanıyorum. Çünkü maçlar sahada kazanılır. Masa başında kazanılmaz. Kaldı ki bu belediye başkamız bugün takımın oyuncularını daha sayamaz. Maçlara da pek gittiğini görmedim. Hatta Trabzon’u kümeye düşürecek pankartları da engel olmaması da çok düşündürücüdür.

Yine kulüp başkanı Mete Kalkavan adında ki şahsın, Fenerbahçe kulüp başkanı Aziz Yıldırım’la ilgili paralel açıklamalarını gördük. Türkiye maalesef sayın başkanım. Geçişte Rizespor’u bizim 1. Lige çıkartırken Sebatspor’un onlara yaptığı hoşgörüleri hiç kimse unutturmasın. Bu Rize ve Trabzon kardeşliğini bu kasapların bu paralellerin bozmaya hakkı yoktur.

Bu konuda sizlerin bir açıklama yapmasının çok doğru olacağı düşüncesindeyim. Çünkü hala insanlar kendi başarısızlıklarını Trabzon’a çamur ataraktan Trabzon’a iftiralar ataraktan çözmek istiyorlar. Gerçi Trabzonspor soyunma odasında ki görüntüyü yayınlayarak buna gerekli cevabı verdi ama bu şehrin sahibi olan belediye başkanımızın bu konuda bir açıklama yapmasını özellikle istiyorum.’’ cümlelerini dile getirdi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Ali Sağır ve Cahit Erdem’e ve Rize tarafına cevap verirken yaptığı konuşmada:

Bu iş şöyle bir iş, biz Trabzon biz şimdi Kayıkçı kavgasına yönelmeyeceğiz. Bir düşünelim biz tarihimizi sporumuzu o bakımdan biz şimdi ne diyelim. Her iki şehir bir birinin kardeşidir. Şurada aramızda devlet sınırımı var. Rize’de benim şehrim, bende Rize’nin şehriyim. Siz en iyi şekilde temsil ediyorsunuz Cahit başkan. Orada ki yavrularımızı da burada ki yavrularımızı da alıp yetiştiriyorsunuz. Ne diyeceğiz biz, diyeceğiz k, her iki şehir kardeştir. Etle tırnaktır, yürek yüreğedir, iç içedir. Ona bir cevap buna bir cevap bitmez bu iş. Sporda futbol her spor dalında olduğu gibi barış içerisinde yarışılan mücadeledir. Kazananı da kazanamayanı da tebrik eder, iyi oynayanı alkışlarız. Yani bunu diyeceğiz. Ne diyeceğiz her iki şehir kardeştir, spor barış içerisinde yapılır. Herkesi sağduyu olmaya, üslubunu düzeltmeye çağırıyoruz. Her kötü söz sahibine aittir. Spor barış içerisinde yapılan bir şeydir. Siz ne diyorsunuz iki şehir kardeştir sağduyulu olalım’’ cümlelerini dile getirdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434