23 Kasım 2016 Çarşamba 16:59
Hacısalihoğlu: Yeni komşularımız Körfez Ülkelerinden..
Röportaj: Faruk ATA
Son yıllarda Karadeniz Bölgesine akın eden Arap turist sayısındaki artış dikkat çekici boyutlara ulaştı.. Gelişmelerin olumlu olduğunu belirten Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, geçtiğimiz yıl 500 bin civarında olan Arap turist sayısının, bu yılın sonuna kadar 700 binli sayılara ulaşacağını iddia ediyor.
Hacısalihoğlu, iş dünyasını yakından ilgilendiren dolardaki artışın eski yerlerine veya ona yakın yerlere gelmesini beklediklerine değinerek, “Dövizin yükselmesi hepimizi olumsuz yönde etkiliyor. Artış böyle devam ederse tabi daha fazla etkili olacak. “ diye cevaplıyor.
Hacısalihoğlu, Başbakan’ın müjde olarak açıkladığı Demiryolunun hayata geçmesi durumunda bölgenin hızla kalkınabileceğini ifade ederken, “Bölgeye yapılacak en büyük yatırım demiryoludur” diye cevaplıyor.

Suat Hacısalihoğlu’nun tespitleri ve önerileri şöyle:

“Araplar bizi sevdi…”
“Arap ülkeleriyle olan turizm ve yatırım konuları her yıl üzerine koyarak devam ediyor. Bu gelişim çok hızlı oldu. Geçmişi 5 – 6 yıla dayanan bir olay. Daha çok Körfez ülkelerinde yaptığımız tanıtım ve onların da bölgemizi seçerek bölgeye gelmeleri ve aynı zamanda bizim tanıtımımızın yanında kendileri de sosyal medya aracılığıyla memnuniyetlerini belirterek bu artış devam etti. Bunun yanında özellikle körfez ülkelerinde yapılan tanıtımlar adım adım bugüne kadar geldi.  2016 yılında özellikle Temmuz ayındaki bu darbe kalkışmasından sonra yaklaşık olarak 1,5 aylık bir duraklamadan sonra artış devam etti.

“Arap turist sayısı 700 binlere gidiyor…”
Darbe girişiminin ardından büyük bir tedirginlik vardı. Sonradan müthiş bir artış oldu. Bu da güvenden kaynaklanan bir olay. Yine de geçen yıla nazaran% 30 artış olduğunu söyleyebiliriz.  Geçen yıl Körfez ülkelerinden gelen turist sayısı 500 bin iken sayı bu yıl 550 bin civarındaydı ve 700 binlere doğru gidiyor. Güzel olan tarafı,  orada bir hafta bile tatilleri olsa hemen uçakla buraya geliyorlar. Özellikle gelip gördükten sonra bölgenin doğal güzelliklerini görüyorlar. Bu bölgenin doğal güzellikleri onları etkiliyor. Bunun yanında bu güzellik dünyanın bir çok yerinde var ancak, iklim olarak bizim bölgemizin Arap turistler için daha rahat olduğunu söyleyebiliriz.

“Mülk satışı artıyor…”
Arap turistlerin Trabzon’dan, arazi veya daire almaları bölgeden ne kadar çok memnun kaldıklarını gösteriyor. Tabi bunun yanında Ticaret ve Sanayi Odası olarak havaalanlarında memnuniyet anketleri düzenletiyoruz.  Bu memnuniyet anketlerinde de ilginçtir sürekli bir yere giden turist oraya bir daha kolay kolay gitmez, başka yeri tercih eder. Buna rağmen özellikle şehrimize geldiklerini görüyoruz.  Bu önemli. Memnuniyet anketinde memnuniyetsizlik çok çok düşük seviyede. Bu memnuniyetlik artıkça gelen turist sayısının da artacağından eminiz.
Biliyoruz ki burada bir sitede 600’ün üzerinde daire Araplara satılmış. Ama henüz hiç bir kayıtta yok. Bize gelen rakamlar geçen yıl 1300 civarlarındaydı. Bu bakımdan o da sürekli artarak devam ediyor. Dileğimiz hiçbir taraftan hiçbir sıkıntı olmadan turizmde istediğimiz hedefe doğru gitmektir.

“Dövizin yükselmesi yatırımcıyı etkiliyor…”
Dövizin yükselmesi olumsuz olarak hepimizi etkiliyor. Böyle devam ederse tabi daha fazla etkili olacak. Ama en büyük arzumuz şu an dolardaki istikrarsızlığın eski yerlerine veya ona yakın yerlere geri gelmesidir.  Bu birinci dereceden yatırımcıyı etkiliyor. Yatırımcıyı etkilemesinin esas nedeni dövizle yapılan yatırımdır. Yapılan bu yatırıma karşılık taksit ödemeleri faiz ödemeleri geliyor.  Dolayısıyla yüksek kurdan bunu ödemek zorunda kalıyor.  Burada önemli bir açık çıkıyor. Bu sadece özel sektörün borcunu değil, kamunun da borcunu birinci dereceden etkiliyor. Tabi şu anda olumsuz yönde bir etkileşim söz konusu.
 


“Bölgemize yapılacak en büyük yatırım demiryoludur..”
Bildiğiniz gibi yıllardan beri gündemde tuttuğumuz ve beklediğimiz Trabzon - Erzincan ve İran bağlantısı. Diğer taraftan 15 yıldır üzerinde durduğumuz Batum - Trabzon arası demiryolu.. Batum’dan Türk sınırları içerisine demir yolu girsin de nasıl girerse girsin. Bu Trabzon’un doğuya yapacağı ticareti önemli bir şekilde geliştirecektir. Hem ihracatta hem ithalatta. İthalatta da bu yolun çalışmasını girdi maliyetlerini düşmesine dolayısıyla firmalarımıza dünyada rekabet şartlarını arttırmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan Trabzon Erzincan demir yolu diye bahsettiğimiz. Bu yolda üzerine durduğumuz şuydu. Bugün Gümüşhane bölgesi bizim maden bölgemiz. Altın madeninden diğer madenlere kadar hepsi var. Bu bakımdan bu madenlerin işletilmesinde yine nakliye ve lojistik birinci sırada yer almakta. Bu kara yoluyla olacak bir nakliye değil. Bölgeye demiryolu geldiği taktirde liman bağlantısıyla da rekabet gücümüz artacak ve bütün dünyayla da entegre olacak.  Bu bakımdan Trabzon - Gümüşhane -Erzincan bağlantısı çok çok önemli.  Bunun ardından Trabzon - Erzurum üzerinden İran bağlantısı da çok önemli.  Ülke kalkınacaksa bu bölgeye de biraz daha ağırlık vermek gerekiyor. Raylı sistemde bizim burada aradığımız özellikle yolcu taşınmasından ziyade yük taşımacılığı.  Hem başbakanımızın, hem de Cumhurbaşkanımızın bu bölgeye yapacakları en büyük yatırım raylı sistemdir.

“Trabzonspor’da her şey saha sonuçlarına bağlı…”
Ekonomik yönden bakınca  Trabzonspor’un belli bir birikmiş borcu ortada. Tabii ne olursa olsun bu borç zamanla kapanacaktır. Borçları aşağı çekmek için Trabzonspor’un  belli projeleri var. Bunlardan biri Akyazı Stadının isim hakkı. Diğer taraftan sponsorlar. Ama her şey saha sonucuna bağlı. Saha sonuçları iyi olursa sponsorlukta da herkes desteğini seve seve verir. Bu bakımdan ikisini ayırmak lazım. Bir tafaraftan alt yapılar, bir taraftan mali durum, bir taraftan da saha sonuçları. Bunu iyi ayırt etmek lazım. Futbolda asıl olan iyi bir futbol ve başarı. Bunların hepsinin dengeli bir şekilde gitmesi lazım. Şu anda Yönetim Kurulu bu konuda oldukça iyi.  Hepimiz destek vermemiz lazım. Bizlere düşen her şekilde destek olmaktır. Başka çıkış yolumuz yok. Dışarıdan gelip de kimse bize yardımcı olmaz. Kendi kendimizi kurtaracağız bu sıkıntılardan.  Bu da destekle yüksek, moralle olur. Yönetimin yanında olacağız. Zaten bu konuda biliyorsunuz bakanlarımız herkes yönetimin yanında. Çok büyük çaba harcanıyor. Bu bakımdan geleceğe dönük inşallah güzel şeyler olacağını düşünüyorum.
Son Güncelleme: 23.11.2016 18:00

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol