14 Kasım 2017 Salı 09:45
Hamside tehlike çanları çalıyor!

Trabzon Habercisi Haber Servisi - Denizlerde 1 Eylül’de av yasağının kalkması ile birlikte tezgâhlarda yerini almaya başlayan balıklardan Karadenizlinin sofralarının vazgeçilmezi hamsinin fiyatı 15 TL’den 7.5 liraya düştü. Balıkçılar, hamsinin bu sezon oldukça küçük olduğunu, büyümesine izin verilmediği taktirde kısa bir süre sonra kaybolacağını söylediler.

 “HAMSİ TEZGAHTA 10 GÜN BİLE DURMAZ”

Hamsinin fiyatında yaşanan dalgalanmaları değerlendiren Balıkçı Mustafa Ayata, bilinçsizce avlanan balıkçıların hamsinin sonunu getireceğini ifade ederek, “Düşüşe aldanıp da hamsi bereketi yaşanır sanmayın. Böyle devam ederse hamsi tezgâhta 10 günden fazla durmaz” dedi.

Ayata, “Vatandaş balık çok zannediyor ama balık az. 200 tane takım var denizde. Hepsi 60-100 kasa hamsi tutuyor. Bu saatten sonra hamsinin irileşmesini veya bollanmasını beklemeyin. Denizdeki duruma bakılırsa 10 gün sürmez hamsi tezgâhlardan kalkmaya başlar. Yavru hamsileri tutup tekrar geri atıyorlar. Yavru hamsi bu duruma dayanmaz. Her tekne sabaha kadar 5-6 ağ atıyorlar.. Büyümesine izin verilmiyor. Her geçen yıl daha da kötü olacak. Gidişata göre, Karadenizli hamsiyi unutacak” şeklinde konuştu.

  • “BALIK ZENGİN YİYECEĞİ OLDU…”

Balık tezgahlarında genellikle 12-15 santimetre arasında kilosu 5 ile 10 lira arasında satılan İstavrit balığının 25 cm. boyutundaki fiyatı 30 liradan satılıyor. Balıkçı Erkan Şahin şunları söyled: “Denizde istavriti büyümesi için bıraksalar bu boyuta gelir. İstavriti bu boyutta görmeniz bu dönemde çok mümkün değil. Yılda bir defa şansına gelir gelmez, bilemezsin. Balık nerede ise zengin yiyeceği oldu..”

Öte yandan tezgahlarda Mezgit balığının kilosu 25, Kalkan balığının 120, İstavrit’in 25, Hamsi’nin kilosu 7 liradan, Palamutun  tanesi ise 7-10 lira arasında satılıyor.

Son Güncelleme: 14.11.2017 09:45

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292