25 Kasım 2016 Cuma 13:41
HES’leri gözden çıkardı
TRABZON İl Özel İdaresi’nin kapanmasıyla Trabzon Enerji A.Ş. bünyesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen iki HES’in üretime geçmesine rağmen kurumu borç ödemeye davet etmesi Başkan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu isyan ettirdi. Gümrükçüoğlu konuyla ilgili bir soruya, “Şu anda elimizde İl Özel İdaresi’nden devralmış olduğumuz zamanında 11 ve 15 Megawattlık (MW)olmak iki tane HES’te bile bizi borç ödemeye davet ediyorlar. Yani üretime geçmiş olduğu halde ekonomik olmaktan biraz uzak olan HES’i bile zor yürütüyoruz. Belki de onları bir vesile ile diğer ortaklara değerlendirme yönüne gideceğimizi bu vesile ile iletmiş olayım.” şeklinde cevap verdi. 
TRABZON İl Özel İdaresi’nin kapanmasıyla Trabzon Enerji A.Ş. bünyesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen iki HES’in üretime geçmesine rağmen kurumu borç ödemeye davet etmesi Başkan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu isyan ettirdi. Rüzgar Enerji Santrali için çalışma yaptıklarını belirten Gümrükçüoğlu, “Ancak raporlar fizibıl olmadığını söylüyor. İl Özel İdaresi’nden devralmış olduğumuz 15 ve 11 Megawattlık (MW)olmak iki tane HES’te bile halen daha bizi borç ödemeye davet ediyorlar. Yani üretime geçmiş olduğu halde ekonomik olmaktan uzaklar. Belki de onları bir vesile ile diğer ortaklara değerlendirme yönüne gideceğiz” diye konuştu. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ortağı bulunduğu HES’lerden ayrılmayı düşünüyor. Trabzon İl Özel İdaresi döneminde kurulan 16 ortaklı Trabzon Enerji bünyesinde Of-Balaban Baltacı Deresi üzerindeki Kemerçayır ve Üçhanlar HES’in üretime geçmesine rağmen, hala borç ödediği ortaya çıktı.
BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU, HES’LERİ GÖZDEN ÇIKARDI
 
Rüzgar Enerji Santrali kurulmasına ilişkin bir soruyu cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu, “Bu konuda biz bir ön çalışma yaptırdık. Yapılabilecek olan tek bir yer tespit edebildik. O da Yoroz Burnu’ndan yukarıya doğru bir alandı. O alanı değerlendirmeyi sürdürdük ama enerji santrallerinin, özellikle rüzgar enerji santrallerinin çok büyük bir getirisi olmayacağına dair fizibilite raporlarıyla hareket etmek mecburiyetindeyiz. Şu anda elimizde İl Özel İdaresi’nden devralmış olduğumuz zamanında 15 ve 11 Megawattlık (MW)olmak iki tane HES’te bile halen daha bizi borç ödemeye davet ediyorlar. Yani üretime geçmiş olduğu halde ekonomik olmaktan biraz uzak olan HES, bile zor yürütüyoruz. Belki de onları bir vesile ile diğer ortaklara değerlendirme yönüne gideceğimizi bu vesile ile iletmiş olayım” diye konuştu.

(günebakış)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292