16 Ekim 2017 Pazartesi 15:02
İl Müdüründen çağrı… “Koruyucu aile olun…”

Haber: Faruk ATA

Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olduğumuz en değerli varlıkların çocuklar olduğunu belirterek,  yaptığı çağrıda, “Koruyucu ailelik kutsal bir sorumluluktur. Lütfen bu sorumluluktan kaçınmayın ve bu minicik yüreklerin yüreğine dokunun” dedi.

Minik yüreklerine dokunun…”

Koruyucu aileliğin, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya da kişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanmakta olduğuna değinen Ahmet Kurt, “İnanıyoruz ki, en az toprak erozyonu kadar önemli olan insan erozyonunun önüne geçmek ancak ve ancak toplumsal bir paylaşımla mümkün olabilecektir.  Bu nedenle kurumumuza başvurarak bu çocuklarımızın minik yüreklerine dokunun ve onların da bir yuvası olsun“ diye konuştu.

“En fazla 3 çocuk…”

Koruyucu aile yanına en fazla 3 çocuk yerleştirilebileceğine değinen Kurt, “Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklar; öz ailesi bulunan, öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız ya da erkek, sağlıklı ya da özürlü tek ya da kardeş olup, durumunun koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocuklardır. Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocukların koruyucu aileler yanına yerleştirilmeleri için öz ailelerinden muvafakat alınması zorunluluğu yoktur.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434