18 Ekim 2017 Çarşamba 08:26
İran Ambargosu Trabzon'u Vurdu

Türkmen kökenli İran vatandaşı olan KTÜ Makine Mühendisliği bölümünden 2014 yılında mezun olarak Karadeniz'i Hazar'a bağlayan (Caspian Gostaresh) isimli Orman Ürünleri şirketini Trabzon'da kuran Taimaz Akhoundnezhad yaptığı açıklamada

 “Trabzon'dan İran'a Orman ürünleri ihraç ediyoruz. Para akışımızı mecburen Halk Bankası üzerinde n yapıyoruz çünkü İran ile Türkiye arasında sadece Halk Bankası çalışıyor fakat son 5 aydır İran'dan bize gönderilen parayı Halk Bankası 1 hafta bekletip geri gönderiyor. Görüştüğümüz yetkililer İran'a ABD’nin yaptırımı olduğu için bu sıkıntının yaşandığını belirtiyorlar bu yaptırım son dönemde daha da arttı. Kapalı çarşı döviz bürolarını ve elden para getirme yöntemini denemeye çalıştık fakat risk çok fazla, geçtiğimiz günlerde İran'da ki müşterimiz Halkbank ile sorun yaşayınca ödemeyi İran'da döviz bürosuna yatırdı.

Döviz bürosu parayı İstanbul'daki döviz bürosuna gönderdi fakat İstanbul'daki büro bize paranın gelmediğini çeşitli bahaneler öne sürerek bizi oyaladı ve bu süreç 1 ay sürdü 1 ayın sonunda emeğimizin karşılığını İstanbul'da ki döviz bürosundan aldık. İhracat yapan firmaların bu sorununu yetkililerin acilen çözüme kavuşturmasını istiyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğimizin organize ettiği toplantıda sorunu Ekonomi Bakanı Müsteşarımıza da aktardım ilgileneceğini söyledi. Trabzon Valimiz ve Trabzon Milletvekillerimizden de bu konuda yardım bekliyoruz" dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434