25 Kasım 2016 Cuma 10:55
İstinaf mahkemesi Trabzon’da açılmalı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Adalet Bakanlığı'nın 2017 yılı bütçe görüşmeleri sırasında konuşan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon’un istinaf mahkemesi beklediğini söyledi. AK Parti döneminde Adalet Bakanlığı'nın çok önemli reformlara imza attığını belirten Milletvekili Cora, “Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Ceza İnfaz Kanunu, HMK, Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve yine bununla benzer birçok yasa düzenlemeleri yapılarak yargıda çok önemli reformlar yapıldı ama bunlar yine de yeterli değil. Çok güzel binalar yapabiliriz ancak bunların içerisindeki nitelikli insan sayısını artırmamız gerekiyor. Yargı yine eleştiriliyor. Yargıda güven endeksinde düşüklük olduğu söyleniyor, doğrudur. Bu konuda da zamanla netice alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

İŞ YÜKÜ AZALACAK

İstinaf mahkemelerinin önemine vurgu yapan Cora, Bakan Bekir Bozdağ'a, Trabzonluların istinaf mahkemesi isteğini hatırlattı. Cora, “İstinaf mahkemelerinin kurulması aslında yargıda büyük bir devrim niteliğindedir. İki dereceli yargılama sistemi vücut bulmuştur, hak arama güvencesi artmış, delillerin yeniden değerlendirilerek yargılamanın tekrar yapılmasına imkân sağlanmıştır. Bunun yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Özellikle istinaf mahkemesi kurulması planlanan birçok ilde de bu sistemin kurulmasını arzu etmekteyiz. Bunların birisi de Trabzon’dur. Trabzon’da istinaf mahkemesinin kurulması noktasında önemli bir beklenti vardır. Zira bu teşkilatların tam anlamıyla kurulmasıyla beraber yargının hızlanacağı, iş yükünün de azalacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

TBMM HSYK'DA TEMSİL EDİLMELİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin HSYK'da temsil edilmemesinin doğru olmadığını söyleyen Cora, “2010 referandumuyla HSYK’nın yapısı, üyelerin seçimi ve çalışma usulüyle ilgili iyi niyetli bir düzenleme yapıldı. Ancak burada FETÖ/PDY mensubu yargı üyelerinin kötü niyetli yaklaşımlarıyla yargıda büyük bir tahribat gerçekleştirildiği gerçeğini hep birlikte göz önünde bulundurmaktayız. Lakin son HSYK seçimlerinde ayyuka çıkmış bu ideolojik, sapkın görüşlerin terör örgütüyle ortak hareket etmeleri, aslında yargıda bir temizliğin yapılmasına da net ve kusursuz bir şekilde imkân sağlamıştır. Ancak HSYK’nın seçimlerinde ve yargı teşkilatının sürekli olarak bu mevcut sistemle beraber bir seçim atmosferinden de arındırılması gerekmekteydi. Çoğulcu bir yapıya kavuşan bu sistemin de yeni düzenlemelerle beraber korunmasında fayda mülahaza ediyoruz. Yeni düzenlemede, HSYK’nın üye seçiminde TBMM’nin de dahil edilmesi gerekiyor. Yargı da millet adına karar veren bir kuruluştur. Dolayısıyla, millet adına karar veren, egemenlik hakkını da kendisinde bulunduran TBMM’nin HSYK’da temsil edilmemesinin doğru olmadığını düşünüyorum” dedi

BAROLARIN YAPISI DEĞİŞMELİ

Hukuk fakültelerinin yeniden bir değerlendirmeye tabi tutularak daha iyi hukukçuların yetiştiği okullara dönüşmesi gerektiğini vurgulayan Cora, “Hukuk öğretiminin amacı sadece yargı erkine meslek mensubu yetiştirmek olmamalı, amaç, genel bilgi sahibi olmakla birlikte, araştırma metotlarına hâkim, hukuki yöntemleri derinlemesine anlayan, karşılaştırma ve genelleme yapan hukukçular yetiştirilmesi olmalıdır. Avukatlık Kanunu da, baroların yapısı da değişmelidir. Barolar ideolojik söylemlerden uzak olmalı. Asli görevleri, avukatların mesleklerini adalet ve hukuka uygun yerine getirmelerini denetlemek olmalı, gerçeğe ulaşmada aracı olma görevini ifa etmelidir” şeklinde konuştu.

4 İLÇEYE YENİ ADLİYE BİNASI

Cora, Bakan Bekir Bozdağ'a hitaben, “Trabzon’la alakalı, Araklı, Of, Vakfıkebir ve en önemlisi Akçaabat Adliyesi binalarının önümüzdeki yatırım programında yer almasını çok önemsiyoruz ve bu konuda desteğinize ihtiyacımız vardır” dedi. Cora’nın talebi üzerine 2017 yılı yatırım programında bu ilçelere yapılacak adliye binaları da yer aldı.

ilkhaber
Son Güncelleme: 25.11.2016 10:57

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434