26 Kasım 2016 Cumartesi 12:20
Kaçak fabrika mühürlenecek!

Aşkale Çimento’nun Trabzon’daki fabrikasının kaçak çalıştığı ortaya çıktı. Üretimi sürdüren fabrika Trabzon’u kirletmeye, yaşayanları da zehirlemeye devam ediyor.

Aşkale Çimento’nun Trabzon’daki fabrikasının kaçak çalıştığı ortaya çıktı. Üretimi sürdüren fabrika Trabzon’u kirletmeye, yaşayanları da zehirlemeye devam ediyor. Trabzon Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Ortahisar Belediye Başkanı ve siyasi partilerin il başkanları fabrikanın çalışmasına tepki gösterip gerekenin yapılacağını söylediler.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Değirmendere vadisinde bulunan ve yıllarca vatandaşların zehir solumasına neden olan Aşkale Çimento Fabrikası’nın sözleşmesinin bitmesine rağmen çalıştığı ortaya çıktı. Fabrikanın çalışması ise Trabzon’da tüm yöneticileri ve siyasileri harekete geçirdi.

TRABZON VALİSİ YÜCEL YAVUZ: TALİMAT VERDİM

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yerel idare anlamında inceleme yaptıracağını söyledi. Bizler de kamu idaresi olarak bu incelemeyi mutlaka yapacağız. Mevcut durumu görmemiz gerekiyor. Haberlerden takip ettik ve bunun hemen incelenmesini istedik. Bu, evveliyatı olan bir konu. Tüm taraflar konuya vakıf. Takvime bağlı olarak süreç işliyor. Gerekli arkadaşlara talimat verdim.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ORHAN FEVZİ GÜMRÜKÇÜOĞLU: YASAL İŞLEM YAPILACAK

Çimento fabrikasının sözleşmesi geçtiğimiz yıl aralık ayında sona erdi. Bunun ardından fabrikanın söküm işleri başladığı yönünde bizlere verilen bilgiler var. Yavaş yavaş sökülmesine de diyeceğimiz bir şey yoktu. Ancak bu işlemi yaparken orada hiçbir şekilde fabrikanın fırınlarını çalıştıramazsınız. Çünkü bu konuda bizim müsaademiz yok. Biz bu fabrikanın sözleşmesi bittiğinde kendilerine Akoluk’tan istedikleri yeri de vermedik. Dedik ki, gidin iki tepenin arasında çevreye zarar vermeyecek şekilde bir arsa alın ve burada sadece değirmenlerin çalıştığı öğütme makinesi kurun. Kömür kullanarak çimento üretimine asla müsaade etmeyiz. Çıkan haberlerin ardından hemen arkadaşlara talimat verdim, ‘Gidin inceleyin, yasal gereklilik neyse hemen onu yapalım’ dedim.

ORTAHİSAR BELEDİYE BAŞKANI AHMET METİN GENÇ: BİR AN ÖNCE ÇIKMALI

Bir kere bu fabrikanın sözleşmesi bittikten sonra kaldırılmasında bütün şehir hemfikir. Tabi çimento o yatırımın bir yan kuruluşu olarak da hem istihdama hem şehrin ekonomisine katkı sağlaması bakımından yatırımcının Trabzon’da bir yatırım yaparak devam etmesi de bizim talebimiz. Ancak bütün bunlar orada şu anda faaliyet yapmasını gerektirmez. Ben ona karşıyım. Yalnız, bu konuda büyük sanayi işletmesi olduğu ruhsatını ya da çalışma iznini iptal etme yetkisi bana ait değil, Büyükşehir Belediyemize aittir. O konuda biz herhangi bir yetki sahibi değiliz. Ama bizim isteğimiz, hukuken süresi biten bir fabrikanın çalışmamasıdır. Fabrikanın bir an evvel faaliyetini sona erdirip hatta yıkımını da süratle tamamlayıp yeni yapacağı departmana veya tesise geçmesi gerekiyor.

AK PARTİ TRABZON İL BAŞKANI HAYDAR REVİ: GEREĞİ YAPILACAKTIR

Yıllardır söylediğimiz şey, fabrikanın üretim süresi doldu. Şimdi onun oradan kalkması gerekiyor. Eğer üretim varsa buna hemen müdahale edilecektir. Burada yapılan bir protokol var ve bu protokolün uygulanacağından kimsenin şüphesi olmasın. Geçenlerde fabrikanın genel müdürleri açıklama yapmıştı: ‘Hemen sökemeyiz.’ ‘Tamam’ dedik ama eğer siz sökme yerine üretim yapıyorsanız bu doğru değildir. Konuyla ilgili tüm yetkili birimlerin en kısa sürede harekete geçerek gerekli incelemeleri yapacaklarını biliyoruz.

CHP TRABZON İL BAŞKANI TURGAY GÜNGÖR: KONTROLSÜZ BİR KENT

Bu fabrikanın çalışması Trabzon’un nasıl yönetildiğinin çok açık bir örneğidir. Bunun bu şekilde açık tutulup çalıştırılmasını anlamak mümkün değil. Öncelikle bu yılbaşında söküm işinin tamamlanacağı yönünde bir duyum vardı, biz de böyle biliyoruz. Açıkçası bu haberi okuyunca şok oldum. Yetkililer derhal yasal çerçevede buraya müdahale edip gereğini yapmalıdırlar. Önce bu üretimin durdurulması, sonra da bu yılın sonuna kadar bir ay iki ay her neyse bunun sökülmesi gerekiyor. Bunun başka anlaşılır yanı yok. Bu kadar sahipsiz, bu kadar kontrolsüz bir kentte yaşadığım için ayrıca üzülüyorum.

MHP İL BAŞKANI NİHAT BİRİNCİ: YETKİLİLER GEREĞİNİ YAPSIN 

Aşkale Çimento’nun satış sözleşmesine uygun hareket etmesi gerekir. Yetkililer de bu hukuksuzluğa müdahale etmemelidir. Bakalım bunun arkası nasıl gelecek. Devlet kandırılır mı? Devlet bir iş olacaksa bunu denetlemek zorundadır. Burası denetlenmiyorsa yetkililer vazifesini yerine getirmiyor demektir. Burası alınırken 2015 yılında söküleceği söylenmişti. İşte bunun takipçisi olmak zorundalar. Fabrika bu sözleşmeye uymuyorsa bizim yetkililerimiz de gereğini yapacak. Açıkçası belediye gider, incelemesini yapar, fabrikanın üretimini durdurur.

(karadeniz)

Son Güncelleme: 26.11.2016 12:22

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol