25 Kasım 2016 Cuma 14:01
Kadına şiddeti karanfille kınadılar!
Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Kadın Kolları Başkanı Hava Olcayto yaptığı konuşmada Dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günü olduğunu belirterek,  konuşmasına şöyle devam etti.
“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Yani bugün dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şiddet ve cinsel istismarı bir kez daha hatırlatma günüdür. Yani bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik kofullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür.“ŞİMDİ DE BİR BAHANE BULDULAR, OHAL DİYE”
Yaşadığımız coğrafyada; Kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki! Kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye... Aslında kimsenin niyeti de yok! Şimdi de bir bahane buldular, OHAL diye...“HÜKÜMETİN İNSAN HAKLARINI SAVUNAN KİMSELERE TAHAMMÜLÜ YOK”
Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok... Kapattılar çünkü; Kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın,
En büyük tehlike onlar için, Bilmiyorlar ki! Kadın hareketi mühürlenemez! Bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun, Cumhuriyet Halk partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz... Kadın, erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla testim olmayacağız... Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak.”“SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”
Topluma ve kadınlara dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddettiklerini belirten Olcayto şöyle devam etti.
“Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz... Bu ülkenin Cumhuriyete inançlı, Özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak, Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı, Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz CHP'li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken; Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kaşına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek "Umut Var Biz Varız!" diyoruz.” Şeklinde konuştu.

Haber: Mustafa KUL
 
Son Güncelleme: 25.11.2016 14:05

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292