12 Ekim 2017 Perşembe 11:23
Kahraman, o törende diziye göndermede bulundu

Trabzon Habercisi Haber Merkezi- Karadeniz Teknik Üniversitesi konseyi tarafından TBMM Başkanı İsmail Karaman'a Onur Doktarası verildi. KTÜ Osman Turan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen. Onur Doktarası Takdim Töreni'nde verilen törene, TBB Başkanı İsmail Kahraman, KTÜ Rektör'ü Süleyman Baykal, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, çok sayıda Profesör ve öğrenci katıldı.

Onur Doktarası'nı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, KTÜ Rektörü Süleyman Baykal'ın elinden aldı.

Onur Doktarası Takdim Töreni'nde konuşan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Trabzon'un tarihinden ve Trabzon'un çıkarmış olduğu padişahlardan ve önemli şahsiyetlerden bahsetti. Kanuni Sultan Süleyman'dan bahseterken, 'Kanuni'yi hareme tıkılı kalmış birisi olarak gösteriyorlar fakat Kanuni at üstünden inmemiş bir fetih padişahıdır' ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmasında;

'' Türkiye'nin bu güzide Üniversitesinin şahsıma Onur Doktarası vermesi beni oldukça gururlandırdı.

Trabzon ilim ve irfan şehridir. Osmanlı zamanında kendine 4 sancak bağlıydı. Ben bir Rizeli olarak önceden yok öyle bir şey derdim. Fakat tarih böyle demiyor. Memleketemizi, doğduğu yeri, ailesimizi seçeceğiz. Milliyetçilik budur.

Trabzonlu bir kaç şahsiyeti hatirlatmak istiyorum. Birincisi Yavuz Sultan Selim. Trabzon'la bütünleşmiş tarihi bir insan atamız. Trabzon'da 24 yıl kalır. 8 sene padişahlık kaldığı sürece toprak sınırlarını iki katı büyütür. Mısır seferi iki yıl sürer. Buradan kutsal emanetlerle döner ve Osmanlı'nın ilk halifesi olur. Kibirsiz çok mutavazi bir insandı. Bilim dolu bir insan çok güzel farsça konuşan bir alimdi. Mısır' dan dönünce Üsküdar'a geldi ve gece olmasını bekledi ve gece Topkapı'ya geldi. Denen insanlar yorulmasın öp halife geldi diyip zahmet etmesin diye. Simdi bu muhteşem şahsiyetin adı bir köprüye verildi.

İkincisi de Kanuni'dir. Kanuni' de Trabzon'da doğmuştur. O da babası gibi seferlerin padişahıdır. Ne yazık ki bir dizide Kanuni’yi haremden çıkmayan birisi olarak gösteriyorlar. Öyle değil Kanuni ömrü at üstünde geçmiş birisidir. Kanuni çok kanun yaptığı için kanuni dememişler ona. Her yaptığı işi kanuna uygun yaptığı için Kanuni denilmiştir.

Gelelim Fatih'e. Fatih Sultan Mehmet. Ben deniz kurtuluş günlerinin kutlamasına karşı biriyim. Trabzon'un fethi 15 Ağustos 1461 Fatih'in Trabzon'u fethi ettiği tarihtir. Fatih 8 lisan bilen askeri yönden bir muhteşem bir asker. Tarihimizde ki insanlar fevkalade yetişmiş insanlardır.

Tarihimizi iyi bilip tarihimize sahip çıkmamız lazım. Cumhuriyet zamanında da Trabzon'dan çok önemli insanlar çıkmıştır.

Tarihi şahsiyetlerimizi neden ölmeden önce kıymetini bilmeyiz. Rahmetli söyleydi böyleydi deriz hep.

Partiler rozettirler. Cilt değildirler. Önemli olan insanın içidir. Yeterli bu memleket için hizmet etsin.'' ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 12.10.2017 11:38

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol