25 Kasım 2016 Cuma 13:05
KTÜ'den Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü açıklaması
KTÜ kadın Araştırmaları Uygulama Merkezi kadına yönelik şiddete karşı yaptığı açıklamada tüm birey ve kurumları duyarlı olmaya çağırdı.

"Dünyada nüfusun yarısını oluşturan ve diğer yarısını da yetiştiren kadınların karşılaştığı dezavantajlı ve baskıcı tutumlar, gelişmiş ya da az gelişmiş toplum olması fark etmeksizin, tüm şiddeti ile devam etmektedir. Kadınların yüzyıllardır devam eden mücadelesine rağmen, bilgi çağı olarak ifade edilen günümüzde hala kadınların sırf kadın oldukları için toplumda ikincil konuma itilmesi, değersizleştirilmesi hatta öldürülmesi olaylarıyla karşılaşılmaktadır. Kuzey Afrika’da yaygın olan kadın sünneti; Çin’de kız çocuklarının tercih edilmemesi; Hindistan’da çeyiz sistemi nedeniyle genelde kız çocuklarının istenmemesi ve gelin cinayetleri; Tayland’daki seks kulüpleri; Türkiye’de ve birçok Müslüman ülkede yaşanan namus cinayetleri, savaşlarda kadınlara uygulanan sistematik tecavüz ve cinsel istismar gibi olaylar küresel düzeyde kadınların karşılaştığı vahim cinsiyetçi tutumlardan sadece birkaçıdır. Kadınların yaşadıkları toplumlarda karşılaştıkları dezavantajlar çeşitli şekillerde karşımıza çıkmasına karşın, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri bu konudaki en can alıcı noktadır. Günümüzde neredeyse kadın cinayetlerinin yaşanmadığı bir gün bulunmamaktadır. Üstelik bu durum tüm dünyada karşımıza çıkmaktadır. Birleşmiş Milletlerin 1999 yılında 25 Kasımı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etmesi çok anlamlı olmasına karşın bu sonucu değiştirmemektedir. 

Kadınlar fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddet, fuhuşa zorlanma gibi şiddetin birçok çeşidine maruz kalmaktadır. TÜİK verilerine göre ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde artış olduğu görülmektedir. Üstelik mağdur kadınların yüzde 40’ının şikâyetçi olmadığı/olamadığı göz önüne alınacak olursa, TÜİK verilerinin gerçeğin ancak yarısını ortaya koyduğu sonucu ile karşılaşılmaktadır. Yani durum görünenden daha vahimdir. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli öneriler sunulabilir: yasal düzenlemeler yapılması, farkındalık yaratma ve zihniyet dönüşümüne yönelik uygulamaların geliştirilmesi, koruyucu hizmet sunumu, şiddet mağduru kadınların güçlendirilmesi ve söz konusu bağlamlarda kurum ve kuruluşlar arası işbirliği sağlanması bunların başında gelmektedir.

Bu çerçevede, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle, kadınların artık çağlayana dönüşen sessiz çığlıklarının duyulmasını ve kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin ortadan kaldırılması için gereken önlemlerin alınmasını ve şiddetin son bulmasını temenni ediyor, tüm birey ve kurumları “kadın” konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz."
Son Güncelleme: 25.11.2016 13:10

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol