16 Kasım 2017 Perşembe 01:11
Maçka'da terör şüphesi uyandıran olaya başkandan cevap geldi

Trabzon Habercisi Haber Merkezi- Halim Gökhan Keskin

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, geçtiğimiz günlerde Maçka'da yaşanan,özel bir şantiyeye ait iki kamyon kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kundaklanma ve şantiyeye ait konteynerın kurşunlanma olaylarında terör şüphleri üzerine durulmuş ve Maçka'da neler oluyor dedirtmişti.

Başkan Koray Koçhan ortaya çıkan bu şüphelere açıklama getirerek, 'Maçka'da en son yaşanan kamyon yakılma olayının terörle bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum' dedi.

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan açıklamasında:

''Maçka'da en son yaşanan kamyon yakılma olayının terörle bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Zaten yapılan operasyonlarla beraber şuan Maçka'da hiçbir şekilde terör varlığı yok. Emniyet kuvvetlerimizden aldığımı bilgi bu yönde. En son Giresun Dereli'de yakalanan teröristin verdiği ifadeyle zaten operasyonlar devam ediyor. Fakat şuan Maçka ilçesinin sınırları içerisinde bir terör unsuru olduğu düşünülmüyor. En son yaşanan kamyon olayınında mürferit kendi alacak verecek olayı olduğu düşünülüyor.'' ifadelerini kullandı.

Sümela Manastırı konusunada değinen Başkan Koray Koçhan Manastır'ın 2018 Mayıs ayında tekrar ziyaretçilere açılacağını açıkladı.

Başkan Koray Koçhan Sümela Manastırı hakkında yaptığı açıklamaların satır başlıkları şu şekilde:

100 KAMYON HARFİYAT TEMİZLENDİ
Sümele Manastırı'da çok fazla spükülasyonlar yapılıyor. Sümele Manastırı yapıldığı ilk tarihten itibaren bu kadar restarasyon ve taş düşmesiyle karşı karşıya. Fakat Sümela'nın kapalı kalmasının sebebi restarasyon değil. Tamamen kayaların düşmesi. İlk iki etabı bitti yaklaşık 100 kamyonun üzerinde harfiyat temizlendi. Yeniden onlar onarıldı.

2018 MAYIS AYINDA ZİYARETCİLERE AÇILACAK
Şöyle düşünün yukarıdan düşen taşlar çelik taşları bile patlattı. Şimdi bu kapının üzerinde 360 tonluk bir kayanın olduğu söyleniyor. Bu kayanın bertaraf edilmesiyle beraber Sümela Manastırı'nın içerisin girilecek şekilde ziyaretçilere açılacak. Muhtemelemende bu 2018 yılının Mayıs ayı içerisinde gerçekleşek. Mayıs ayı içerisinde turistler manastırı tamamen gezemese dahi içteki ana kaya klisesini ve oradaki çalışmları görebilecek düzeye çkıkacağı kanaatindeyim. Ama tam anlamıyla çalışma bitmeyecek. 2 etap daha var Kaya Klisesi'nin üstünde. Bunlar Sümela için en zor olan çalışma sistemleri. Çünkü burada çalışan insanlar profosyonel dağcı. Ellerinde bir tane hilti var ve tek tek hiltilerle kayaları parçalıyorlar bu şekilde kayaları yere düşmüyor. Özel bir ağla kaplayım tek tek toplayıp ceblerine koyuyorlar. İğneyle kuyu kazar gibi özel ve nitelikli çalışmanın yapıldığı bir işlem.

SÜMELA'YA BELEDİYENİN 4 YILLIK BÜTÇESİNDEN FAZLA PARA HARCANDI
Sümela Manastırı'nı kayalardan temizlenmesi için harcanan para 50 Milyon TL. Bu rakam Maçka Belediyesi'nin 4 yıllık bütçesi demek. Yani Turizm Bakanlığı Sümela Manastırı'nı bu kadar ciddi anlamda inceliyor. Sık dokuyor nedeni bu. Çünkü Sümeşa Manastırı sadece turizm merkezi değil aynı zamanda 115 Ağustos'da yapılan törenlerle dini merkez haline geldi. Tabi bu süredede bizler boş durmuyoruz. Turizm Bakanlığı ile ortak projemiz olan Sümala'yı karşıdan göremn 3 tane seyir terası projemiz var. Biri ihale edildi, ikiside bu yıl içerisinde ihale edilecek. Birde Aya Varvara Klisesi'nin restorasyonuyla birlikte Sümela ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda oradan Çakırgöl Kayak Merkezi'ne giden Karayolları tarafından yol projesi devam etmekte. Şuan için Sümela'nın tek eksiği yavaş işleyen Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin  'Teleferik projesi. O da yakında önümüzde ki yıl muhtemelen başlayacağını düşünüyoruz. Büyükşehir Belediyesi'de gerekli izinleri almak üzereler. Ve bu sayede gelecek yüzyılda çivi çakmadan turizmle ilglili çalışmalar devam edecek.

Son Güncelleme: 16.11.2017 00:59

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292