08 Kasım 2016 Salı 10:05
O ismin mezarı harap durumda
Hamamizade İhsan Bey’in İstanbul Edirne Kapı şehitliğinde bulunan mezarı harap vaziyette. 1885 yılında Trabzon’da doğan ve eğitimini Trabzon’da alan Hamamizade İhsan Bey Divan Edebiyatı’nın “divan sahibi” son şairi olarak kabul ediliyor. Hamamizade İhsan Bey Hamsi-Name eseri ile Türk ve Dünya edebiyatında kendine yer edinmiştir. 1948 yılında vefat eden Trabzon’dan çıkmış büyük edebiyatçının mezarı ise harap durumda. Mezarın durumunun kötü olduğunu dile getiren Anadolu Kültür ve İrfan Derneği Kadın Komisyon Başkanı Havva Demir İhsan Bey’in İstanbul’da bulunan mezarının bir hayırsever onarılmayı beklediğini ifade etti.   Hayırseverleri Bekliyor Trabzon Ortahisar İlçesi’nde en büyük kültür merkezine adı verilen Divan Şairi Hamamizade İhsan Bey 1948 yılında hayata gözleri yumdu.

Hamamizade Türk Edebiyatına çok sayıda eser kazandırdı. İhsan Bey’in 772 bilmecenin 561’ini bizzat Trabzon’dan derlediği ”Bilmeceler” isimli eseri folklor konusunda ilk metotlu derleme örneğidir. Bunun gibi birçok eseri edebiyata kazandıran İhsan Bey’in mezarı ile ilgili Anadolu İrfan ve Kültür Derneği Kadın Komisyonu Başkanı Havva Demir açıklama yaptı. Demir: 1948 yılında hayata gözlerini yuman ve İstanbul Edirnekapı Şehitliğine defnedilen ünlü edebiyatçının mezarının çok kötü durumda olduğunu söyledi. Havva Demir yaptığı açıklamada:   “ Trabzon’a ve Türk edebiyatına bu kadar önemli hizmetleri geçmiş, Hamsi-Name gibi divan edebiyatının “Son Divanı”na sahip, Trabzon Ortahisar ilçesindeki en büyük kültür merkezlerinden birini adını da taşıyan Hamamizade İhsan Bey’in kabri harab vaziyette.  
Trabzon’dan çıkmış çok büyük bir edebiyatçının mezarının bu halde olması hepimizi üzüyor. Mezarın üstü çöp dolu. Mezar’da sadece Hamamizade yazıyor. Diğer mezarların durumu o halde iken bu kadar büyük bir ismin mezarının bu halde olması çok kötü. İstanbul Edirnekapı Şehitliği 11. Ada 10. Müstakil ve 223 nolu mezarı hayırseverler tarafından onarılmayı bekliyor. Umarız mezar bu halde kalmaz”  diye konuştu.

Taka
Son Güncelleme: 08.11.2016 19:03

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol