24 Kasım 2016 Perşembe 14:18
"Öğretmenliğime üç noktalarla devam ediyorum"
TRABZON HABERCİSİ HABER MERKEZİ - Artık malzemelerden yaptığı tabloları bağışlayarak insanlara yardım eden Karslı tabela, açılış vs talebinde bulunmadığını buna harcanacak parayla birkaç insana daha yardım edebileceğini bildirdi. 39 yıllık eğitim hayatını insanlara yardım etmeye adayan Karslı hayatını anlatırken duygulanmaktan kendini alamadı.

Elinden geldiğince panolar yapıp bağışladığını ifade eden Karslı sözlerine şöyle devam etti.
"Benim elimden panol geldiğine göre panolar yapıp hasta odalarına, kliniklerin girişine, hastanelere tablolardan yaptım ve bağışladım. Bunun üzerine Türk Eğitim vakfı kızlar yurdu yapıldı. Hiçbir siyasi yanım yok. Kimin ihtiyacı varsa oraya bağışlıyorum. Ama kız çocuklarının bende yeri ayrı. Günümüzde de yaşadık bunu, kız çocuklarını her yere emanet edemezsiniz. Sonra engelli çocuklarımıza da yardım ettik. Fakirlere fukaralara ihtiyaçlılara; kömürdür eğitimdir neye ihtiyaçları varsa o şekilde yardım ediyorum. Trabzon’un özel ve asil insanları da bana yardım ediyorlar bu konuda. Çocuklarını okutan o köy babalarına, yırtık ayakkabılı çocuklara, ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalışıyorum. Bunu da asla kokteylmiş, açılışmış, sergiymiş, kurdeleymiş şeklinde göstermelik olarak yapmıyorum. İnsanlar mütevazı olmalı. Onlara harcanan parayla ben iki çocuğa daha iki torba kömür ulaştırırım. Bu yüzden ilana önem vermedim, talepte bulunmadı. O tabelayı oraya ben bıraktım. Mütevazılık Allah’ın herkese vermediği bir özellik diye düşünüyorum ve hiçbir zaman göstermelik olmadım. Asla da olmayacağım. Bunları siz sormasanız söylemezdim, çünkü yapılan hizmetler insanlık adına.

ULUSOY'UN BANA VERDİĞİ PASOLAR'LA OKUDUM
Kendi öğrenciliğimde Ankara’da Ulusoy bile bana paso bileti verip de beni okula ücretsiz yollamıştı. Bunları asla unutamıyorum. Hala gözlerim dolar. O pasolarla okudum ben. Babamın altı çocuğu olmasına rağmen yamalı pantolon giyerim ben çocuklarımı okuturum dedi. Benim de öyle öğrencilerim oldu ki çorabının üstü var altı yok. Ben bunları nasıl unuturum. Ekmek bulup yiyemeyen çocuklarım vardı.

Bu sergide yanımda oturan çocuk benim okuldan öğrencim. Bir cümlem hayatına ışık tutmuş. Bundan güzel bir şey olabilir mi?


Diyor ki hocam siz bana güvendiniz. Şu an o çocuk Avrupa’ya açıldı. Az önce bir örnek anlattı unutamıyorum. Endüstri Meslek lisesine giden bir öğrenci okuldan ayrılmış. Duyarlı bir öğretmen onu çağırmış. Gelemem diyormuş çocuk. Çocuk gelmiş içeri giremem diyormuş. Öğretmen gelmiş dışarı, oğlum neden gelmiyorsun diye sormuş. Ayağındaki ayakkabıları göstermiş. Ben bu ayakkabılarla nasıl içeriye gireyim hocam demiş, ben nasıl okuyayım demiş. O öğretmenin bir çift ayakkabısıyla o çocuk şimdi uluslararası ticaret yapan bir numaralı insan olmuş. Bir insanı kazanmak bir ülkeyi kazanmak demektir. Şimdi sözde kutlanan öğretmenler gününde buna layık olan da var olmayan da var. Bu konuya, öğretmenliğe bu duyguyu vermek lazım. Öğretmen okullarını yeniden kurmak lazım. Öğretmenlikte insanları sevmek, ruhuna inmek; başka deyişle bir öğretmen ordusu, bir de askeri ordu sağlam oldukça size bir şey olmaz.
Elde edilecek geliri bağışlayacağım diyorum ama Trabzon’da satın alınmaz. Trabzon’da sanat vardır ama uygulaması yoktur. Çünkü insanların alım gücü de yok. Bunlar göstermelik tablolar bunların hepsi bağışlanacak.

ÜÇ NOKTAYLA MESLEK HAYATIMA DEVAM EDİYORUM
Ülkece çok zor günler yaşadık ama insanlığımızın gücü bunu yenecektir inanıyorum. Çünkü kültürümüzde “Ne mutlu Türküm diyene” ve İslamiyet’in en güzel tarafı olan insanı sevmek var. Bu yüzden ben umudumu hiç yitirmedim. Ben 24 yıl üzerine emekli oldum. Çünkü gençlerin önünü açmak istedim. Onlar beklerken benim fazladan çalışmam haramdır. Huzur evlerinden tut Darüşşafaka lisesine kadar, Trabzon Olgunlaşma’dan Gümüşhane Kız Meslek Lisesi’ne kadar toplam 39 yıl hizmet verdim. Orda noktayı koydum, üç noktayla mesleğime devam ediyorum. Ölene kadar çalışmaya devam." şeklinde konuştu.-

 
Son Güncelleme: 24.11.2016 15:32

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol