11 Temmuz 2017 Salı 15:18
Sinop cezaevi ilham olacak…

Haber: Faruk ATA

Trabzonlu resim ve rölyef sanatçısı Mehmet Hacıfettahoğlu, “Bir Anıtkabir’de, bir de burada gözyaşlarımı tutamadım” dediği  Sinop Cezaevini  konu alacağı bir resim veya rölyef çalışması yapacağını söyledi.

Çalışmasının altyapı hazırlıkları için 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen ve ziyaretçilere açılan Sinop cezaevinde incelemeler yapan Mehmet Hacıfettahoğlu, “Çalışmalarıma ilham olacak bir gezi için Sinop cezaevine geldim. İçeriye girerken onlarca insan vardı çevremde. İçeriye girince tamamen yalnız olduğumu farkettim... Derinden,  bir yerden gelen Sabahattin Ali Sinop cezaevinde yazdığı, Edip Akbayram’ın seslendirmesini yaptığı ‘Aldırma Gönül’ şarkısını duyduğum an yanağımdaki serinliği hissettim, kader mahkümu oldum bir an...O an biri beni komprosörle şişiriyor gibi hissettim... Göğüs kafesim öyle şişti ki bir an kapıdan geçemiyeceğim, hep orada kalacağım zannettim” dedi.

Mehmet Hacıfettahoğlu, yaptığı paylaşımda, demir parmaklıklar altında bir fotoğrafını paylaşarak, “Biraz hissetmeye çalıştım....Galiba Yeşil küf tutmuş kalın duvarlara hapsolmuş sesleri, fısıltıları duydum...Her nokta ayrı bir acıyı, ayrı bir özlemi anlatıyor.” Diye yazdı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol