10 Kasım 2016 Perşembe 11:27
“Siz de başarabilirsiniz…”
Haber: Faruk ATA
Ön Lisans mezunlarının lisans programlarına geçişlerini düzenleyen Dikey Geçiş Sınavı Bilgilendirme Toplantısı KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksek Okulunda yapıldı.
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde konuşan Akademi Müdürü Enver Arslan, Dikey Geçiş Sınavı’nın 2000 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında tekrarlandığını belirterek,  önümüzdeki yıl sınavın 17 Temmuz’da yapılacağını söyledi. Arslan, DGS Başvurularının Mayıs ayında yapılacağına değinerek, “ Başvuru süresi 10 gün sürmektedir.DGS’ye başvurabilmenin tek koşulu bir MYO’dan mezun olmuş, ya da mezun olabilecek durumda olmaktır. Hangi Meslek Yüksekokulu ve Açık Öğretim Önlisans programlarından hangi lisans programlarına geçiş yapılacağı ve bu programlara ayrılacak kontenjanlar YÖK tarafından saptanmakta ve DGS Kılavuzu ile yayınlanmaktadır. DGS ye giren her aday DGS başvuru kılavuzunda yer alan ve kendi Önlisansı ilişkilendirilmiş olan lisans programlarını  tercih etmek zorundadır. “ dedi.


Enver Arslan, “KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören öğrenciler olarak çok daha şanslısınız. Meslek Yüksekokulunuzda imkanlarınız çok daha güzel. Kaynak yönünden zengin çok güzel bir kütüphaneniz var. Kitap okuma, kütüphanede araştırma yapma, ders çalışma ortamınız var. DGS ile ilgili çıkmış sorular, çıkabilecek sorular, çözümlü sorular, anahtar bilgiler, İnternette de çeşitli sitelerde mevcut. Yedi İklim Akademi olmak üzere birçok DGS kursuna katılma imkanınız da bulunmakta. Önemli olan ben lisans okuyacağım, ben mühendis olacağım. Buna karar vermektir. Birkaç ay sıkı çalışma, kitap okuma, bol test çözme sayesinde, hayatınıza yön vereceksiniz. Meslek Yüksekokulunuzdan, öğrenebildiğimiz kadarı ile 60’ın üzerinde öğrenci arkadaşınız DGS ile Mühendislik Fakültelerine yerleşmiş. Siz de başarabilirsiniz.” Diye konuştu.


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol