19 Eylül 2017 Salı 20:26
SP Ortahisar İlçe Başkanı TEOG’un kaldırılmasına destek verdi ve ekledi

Trabzon Habercisi / Faruk ATA

Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı eğitimci Murat Özcan, hükümetin üzerinde çalışma yaptığı TEOG’un kaldırılmasına destek verdi. Özcan,  TEOG’un kaldırılmasından önce eğitim sistemindeki sorunların çözümlenmesi gerektiğini vurguladı.

  • “Ben sınavların tümüne karşıyım..”

Murat Özcan, okullar arasındaki farkın ortadan kaldırılması gerektiğine değinerek, “TEOG’un kaldırılması problem oluşturan bir durum değil. Önemli olan yerine ne koyulacağı. Devlet okulları veya özel okulları bir arada değerlendirirsek bir kalite farkı var. TEOG kaldırıldığı zaman okullar arasındaki farkları da ortadan kaldırmanız gerekiyor. Okullardaki kalite farklarını kaldırırsanız şehrinizde veya bölgenizde Fen Lisesi kendi sınavlarını yapar. Fen lisesine gidecek olan çocuklarımız gider. Gitmeyenler adrese dayalı olarak bir lise kaydı yapabilir. Ama insanların bunu yapabilmesi için okullar arasındaki kalite farkının ortadan kalkması lazım. Bakanlık bu konuda bir çalışma yapmalı. TEOG’un kaldırılması okullar arasındaki farkı minimize etmeyle mümkün. Aksi taktirde bir anlam ifade etmez. Ben sınavların hepsine karşıyım.” Dedi.

  • “Sistemi değiştirmekle olmuyor…”

Sorunların Lise veya Üniversiteyi bitirdikten sonra ortaya çıktığını belirten Saadet Partisi Ortahisar İlçe Başkanı Murat Özcan, “Okulu bitiren çocuğun istihdamı, yani üretime katkısı ile alakalı bir şey yapmazsanız istediğiniz kadar konuşun, istediğiniz kadar sınav kaldırın. Aslında problem okul sonrası. İnsanlar bu yüzden debelenip duruyorlar. Siz çocuğunuzu Fen Lisesine neden göndermek istersiniz?. Üniversite sınavında Tıp kazansın diye. Neden bunu istiyorsunuz? okul bitince iş bulsun diye. Problem orada. Onu konuşmamız lazım. Sistemi değiştirmekle olmuyor. İnsanlar 20 bin sıralamalı üniversiten mezun oluyorsa, ya da bir Meslek Lisesi, Elektrik bölümünden mezun olduktan sonra diplomasının ona ekstra bir faydası yoksa, yıllarca KPSS’ye giriyorsa o zaman bir faydası yok. Önce bu problem çözüme kavuşmalı. Sınavı konuşuruz.” Diye konuştu.

Son Güncelleme: 20.09.2017 08:59

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol