20 Haziran 2017 Salı 13:09
Teknolojiye meydan okuyor

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Haber: Mustafa KUL

Yüz yılı aşkın süredir her evde bulunan ve sadece dar gelirlilerin değil, hemen hemen tüm evlerin vazgeçilmezi olan ot süpürgeler, elektronik süpürge makineleri ile adeta rekabet ediyor.

Pazarkapı mahallesinde Savaş Çelikarslan adlı vatandaş, teklonojinin hızla gelişmesinin satışları etkilediğini dile getirerek, elektronik süpürgelerin ot süpürgesinin yerini tutamayacağını, balkonlar ve bahçeler var oldukça ot süpürgesinin kullanılmaya devam edileceğini ifade etti.

Trabzon’da son 10 yılda, 10 tezgahtan 3-4 imalatçının kaldığını, işini zevkle yaptığını ve emekliliğe kadar sürdüreceğini dile getirirken Çelikarslan, 10 yaşından bugüne kadar babası ile ot süpürge yaptıklarını söyledi.

"BALKONLAR VAR OLDUKÇA OT SÜPÜRGE OLACAK"
Yaklaşık 40 yıldır babası ile sürdürdüğü 2017 yılının başından itibaren, ot süpürgesi imalatını artık yalnız yaptığını ifade eden Çelikarslan sözlerine şöyle devam etti:“Lise yıllarında babamın yanında dededen gelen mesleğimizi devam ettirmek için bu sektörde çalışma kararını verdim. O yıllardan bugüne kadar hiç bıkmadan, usanmadan, işimi severek yapıyorum. Yaklaşık 40 yıldır babam ile beraber çalışmaktaydım. Fakat yaşlılık ve sağlık nedenlerinden dolayı babam bırakmak zorunda kaldı. Günde 20 süpürge yapabiliyorum. Bugün bir ot süpürgesi 2 yıla kadar kullanılabiliyor. Balkonlar, bahçeler olduğu sürece ot süpürgesine de talep olur.

"DEDE MESLEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİM"
Ot süpürgeyi üretenlerin ülke genelinde sayısı azaldığını ifade eden Evli ve bir çocuk babası Çelikarslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Süpürge imalatının en yaygın olduğu yer Sakarya ve Adapazarı’ydı. Bir çok mahalleden oluşan yaklaşık 1200 imalatçı sayısı bugünlerde 50-60’a düştü. Süpürge otu ise en çok Edirne, Sakarya ve Tokat’ta üretilmekte. Teknoloji’nin gelişmesiyle elbette talep zamanla azalttı. Eskiden iş yetiştiremezdik. Ama yine de ev hanımları plastik süpürgeden çok ot süpürgesini tercih ediyor. Ben bu işi tek başıma emekliliğe kadar devam ettireceğim. Ekmem paramı zevkle yaparak kazanıp, dedelerimizden gelen işimi sürdüreceğim. “

Son Güncelleme: 20.06.2017 13:37

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol