15 Temmuz 2017 Cumartesi 18:06
Trabzon Botanik’te sona yaklaşıldı..

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Haber: Mustafa KUL

Trabzon’un marka değerini artıracak Trabzon Botanik’te çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 8 milyon TL’ye mal olacak Trabzon Botanik’in yüzde % 70’i tamamlandı. Alana dikilecek olan ve özel seçilen ağaçlar Trabzon’a gelmeye başladı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Daha önce askeri amaçlı kullanılan Çamoba bölgesindeki arazinin Trabzon Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmesinden sonra söz konusu alanda dünya güzeli bir doğa ve botanik parkı yapım çalışmalarının planlandığı şekilde devam ediyor.AĞAÇLAR GELMEYE BAŞLADI
Bu yıl sonuna kadar bitmesi planlanan Botanik’e dikilecek ağaçlar gelmeye başladı. Sonbahar’da dikilecek ağaçlar ile bölge de son çalışmalar yapılıp 2018 yılının başlarında vatandaşın ziyaret açılması bekleniyor.

103 DÖNÜMLÜK ARAZİ
Söz konusu alanı Trabzon'un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacaklarını dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, "Çamoba’daki 103 dönümlük alan şehir ve bölge için bir servet adeta. Bu nedenle doğallığını mümkün olduğu kadar bozmamaya çalışmak ve botanik park ana amacını da muhafaza etmek gerekiyordu. Burada ağaçların bile ölçümleri yapıldı. Söz konusu alanı Trabzon'un, bölgenin, ülkenin ve hatta dünya turizminin hizmetine sunacağız. Trabzon'umuza, bölgemize, ülkemize ve dünyaya güzel bir botanik parkı hediye etmenin yoğun uğraşı içerisindeyiz. Bu proje aynı zamanda Trabzon’un yaşanılabilir düzeyine, hayat standardının gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

TRABZON BOTANİK’İN İÇERİSİNDE NELER OLACAK?
Trabzon’a yeni bir yaşam alanı kazandıracak Trabzon Botanik Projesi içerisinde suni gölet, çocuk eğitim alanları, çim amfi, su bahçesi, farklı ağaç gruplarına ait bahçeler, seyir alanları, doğal şelaleler, sanatsal etkinlik alanları, tematik bahçeler, su bahçesi gibi alanların yer alacağı ifade edildi.

Son Güncelleme: 15.07.2017 18:34

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292