14 Haziran 2017 Çarşamba 20:43
Trabzon'da bir ilk gerçekleştiriliyor:  "Trabzon'un artık film festivali var"

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Haber: Halim Gökhan Keskin

Düzenlenen tanıtım toplantısı öncesi Trabzon basın mensuplarına iftar yemeği verilirken, iftar yemeği sonrası Uluslararası Trabzon Film Festivalinin tanıtımı yapıldı.

Düzenlenen toplantıya: ANADER Başkanı Asım Aykan, Festival Düzenleme Başkanı Orhan Cihan, İstanbul Federasyon Başkanı Dursun Çağlayan, Düzenleme Kurulu Üyesi Fedai Çakır, Festival Direktörü Ruhi Semiz ve Festival Genel Koordinatörü İlhan Kantoğlu katıldı.

Tanıtım toplantısından yapılan konuşmada satır başlıkları:

Trabzon’un Film Festivali Var: TUFFEST

16-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında spor temasıyla bu yıl ilki düzenlenecek olan Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST), zengin bir program içeriğine sahip. Dünya sinemasından seçkin konuklarla ulusal sinemanın üreticilerinin aynı ortamda bir araya getiren festival, ortak üretimler geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

2000’li yıllardan bu yana dinamik bir kent kimliğine bürünen Trabzon, bir yandan uluslararası ticari kimliğini artırırken, diğer yandan kültür, sanat ve spor etkinlikleriyle de adını gündemde tutuyor. Ekonomik kalkınmayı sosyal ve kültürel alanlarda da sürdüren Trabzon’un kültür sanat faaliyetlerine arasına katılan Trabzon Uluslararası Film Festivali (TUFFEST), kente yeni bir vizyon kazandırıyor.

Trabzon Valiliği tarafından desteklenen, İstanbul Trabzon Federasyonu (İTF) ve Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği (ANADER) işbirliğiyle düzenlenen Trabzon Uluslararası Film Festivali tematik bir festival olma özelliğini taşıyor. Bu yıl 16-26 Ağustos 2017 taihleri arasında ilki düzenlenecek olan festivalin bu yılki teması ‘spor ve gençlik’. Festivalde ulusal ve uluslararası film gösterimleri, ulusal ve uluslararası uzun metraj, kısa metraj ve belgesel film yarışmaları, dünya sinemasından film seçkisi gösterimleri, Yeşilçam film seçkisi gösterimleri, paneller, atölye çalışmaları, sergiler, söyleşiler ve  horon kemençe ve horon “rekor denemesi” yer alacak. 

10 GÜNLÜK YOĞUN PROGRAM
Trabzon Uluslararası Film Festivali, 16 Ağustos 2017 tarihinde açılış korteji ile başlayacak. Galalar ve film gösterimleri 16-25 Ağustos, Sinema Müzesi etkinlikleri 16-26 Ağustos, Trabzon Meydanı halk söyleşileri 18-24 Ağustos, Zağnos Vadisi etkinlikleri ve film gösterimleri 17-25 Ağustos, Trabzon’un 6 ilçesinde 6 film gösterimi 17-23 Ağustos, paneller, seminerler, atölyeler ve sergiler 17-25 ağustos, “rekor denemesi” ve ödül töreni 26 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Festival yetkilileri, etkinlikler için 53 ülkeden sinemacı ve kültür sanat insanlarının TUFFEST’e davet edildiğini belirtiyorlar.

Trabzon Uluslararası Film Festivali’ne destek verenler arasında Trabzon Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Ortahisar Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Müsiad Trabzon Temsilciliği, siyasi partilerin il örgütleri ve Trabzonlular yer alıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434