21 Kasım 2017 Salı 15:21
Trabzon'da ki teleferiğe ekoturizm darbesi

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesi Beşikdağ mevkinde yani teleferiğin yapıldığı yerde yapılacak olan yapılaşmalara ekoturizm alanı olduğu için sınırlama getirildi.

Buna göre Ekoturizm alanı yönetim planının uygulanması Orman İşletme Müdürlüğünce yapılıp kontrolü sağlanacaktı. Ekoturizm ibaresinin kalkması ile beraber imar uygulaması belediyenin görevi haline gelirken Trabzon büyükşehir Belediyesi'nin alana yeni imar projesi yapma kararı verildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Özgür Aşık, “Beşikdüzü ve Beşikdağ kısmıyla ilgili zaten yapmış olduğumuz planlama çalışması var. Turizm bölgesi olarak değerlendirilmiş. Yol boyunca bir takım imar düzenlemeleri yapıldı. Ancak Eko Turizm tanımı 1/100 binlik, 50 binlikten gelen bir tanımdır. Eko turizm tanımıyla beraber aslında plansız olan yerlerde 500 metre yapılaşma şartıyla beraber yapılaşma hükmü getirilmiştir. Dolayısıyla bu da sehven unutulan Eko Turizm ibaresinin kaldırılmasını gerektirdi” dedi.

Burada Eko Turizm ibaresinin kaldırılmasının ardından, bölgeyle ilgili yeni bir imar planının yapılacağı kaydedildi.

Son Güncelleme: 21.11.2017 16:11

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol