21 Kasım 2017 Salı 15:48
Trabzon'da meclis karıştı "Gösterdiysem şerefsizim"

Trabzon büyükşehir belediyesi meclisinde Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde revizyon görüşülürken tartışma çıktı. Mecliste itiraz maddelerinin görüşüldüğü sırada Beşikdüzü belediye başkanı Orhan Bicakcioglu çıkış sergiledi. Beşikdüzü Merkez ve Mahalleleri revizyon + ilave nazım İmar Planına yapılan itirazların müzakere edildiği maddede söz alan Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu’nun daha önce bu plana ‘Hayır’ oyu veren CHP’li üye Burhan Cahit Erdem, CHP üye Ali Fikri Cinel ve AK Partili üye Türkay Güdü’yü hedefe koyunca tartışmalar büyüdü.

Beşikdüzülü Meclis Üyesi Türkay Güdü, Başkan Bıçakçıoğlu’na yönelik, “Ben kimseye kağıt göstermedim. Gösterdiysem şerefsizim.. Göstermiş olan şerefsizdir. Sende sözünün arkasında dur” dedi. Bu sözlerin ardından meclise kısa süre ara verildi.

Bıçakçıoğlu, “Belediye olarak 15 tane yere itiraz ettim. Maalesef komisyonumuz haklı gerekçeyle.. Ben 1 kişiyim. Komisyonda 5 kişi var. Plancılar var. İhaleyi yapan şirketin elemanlarıyla tartışıyoruz. İkna oluyorum veya olmuyorum. Komisyondan gelene rıza göstermek zorundayım. Beşikdüzü Merkezde spekülasyonlara sebebiyet veriliyor. Bu anlaşılsın. Modern bir ilçede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir daireye bir kapalı otopark getiriyor mu? Getiriyor. Beşikdüzü’nde 100 metre arsası olanlar nasıl otopark yapacak. Demek ki birleşecek. Toplulaştırma olacak. Veya kentsel dönüşüm olacak. Ondan sonra bina yapacak. Burada 18 uygulaması yapılarak münferit mağduriyetler giderilecek. Bizim Beşikdüzü belediyesi tarafından bizden önce yapılmış belediyeler tarafından 18 uygulamasının geçildiği bölgeye dokunulmadı. Çok nadir olmuştur” ifadelerine yer verdi.

SOKAKTA KONUŞULANLARI BURADA TARTIŞMAYIN

Bunun üzerine CHP meclis üyesi Cahit Erdem ise, “Burada itirazlar görüşülürken, usul olarak toplu görüşmüyoruz. Parsel parsel görüşüyoruz. Bazı parsellere evet, bazı parsellere hayır diyeceğimiz konular var. Bundan dolayı Bire bir görüşüyoruz. Orada karar veriyoruz. Aslında revizyonun genelinde böyle yapmamız gerekiyordu. Onun için o oyu kullandım. O öyle değil bu böyle değil. Gelecek buraya parsel parsel bakacağız ona göre oyumuzu vereceğiz. Sokakta konuşulan şeyleri buralara taşımanın anlamı olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.

OLAY KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞTİR

Cinel ise, “Orhan Başkan olayı biraz kişiselleştirdi. Burada parti ayağı, “biz burada ret oyu vermişiz. Kamuoyunda vicdanım rahat diyormuşuz” Kesinlikle böyle bir şey yok. Böyle bir duyum aldıysa yanlış aldı, hiç almadıysa yalan konuşuyor Beşikdüzü Belediyesinde yaptığımız büyük projelerde hepsinde oy birliği ile verdik. Yaptığımız itirazlarda öyle inceleyelim ki büyükşehirden geri dönmesin, veya mahkemede dönmesin. Bu planlamada önümüze bir takım şeyler geldi. 18 madde uygulanan bütün alanlar insanların aşam alanları.. Kendisiyle bu görüşüldü. Daha sonra bu hale geldi. Burada bizi suçlaması beni üzmüştür.. Böyle bir suçlamaya müstahak olmadığımı biliyorum” şeklinde konuştu.

KÖYDE OTOGARIN NE İŞİ VAR

Güdü ise, “Hayır oyu verdim. Yeşilköy Belediyesi, Beşikdüzü’nün uhdesine geçtikten sonra Yeşilköy Belediyesinin 1/1000 uygulamasını yapan o zaman ki belediye başkanı askıya çıkmadığı için, hiç kimsenin haberi yok. Köyde otogar yapılır mı? Onun yapmış olduğu yanlışları, otogar diye koyduğu yanlışları bizim Belediye Başkanımız alsın, otogarın ne işi var deyip müdahale edebilseydi o insanların itirazları kabul edilebilseydi ben vicdani olarak buna evet derdim” dedi. Bunun üzerine Başkan Bıçakçıoğlu, “Oğuz ve Yeşilköy Belediyelerinin meri planlarını, bizden önce ki planlarında kalem oynamamıştır. O gelen kağıtları sağda solda gösterip vicdanen rahatız demişsiniz” dedi. Güdü ise, “Ben kimseye kağıt göstermedim. Gösterdiysem şerefsizim.. Göstermiş olan şerefsizdir. Sende sözünün arkasında dur. Hayatımda yalan yoktur” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 21.11.2017 16:07

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol