10 Ağustos 2017 Perşembe 09:41
Trabzon, Eko Turizm için en ideal bölgelerden biri…

Haber: Faruk ATA

Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir yıl önce başlattığı girişimle Trabzon yeni bir turizm çeşidi ile tanıştı. Oda Başkanı Suat Hacısalihoğlu, EKO Turizmin Düzköy ilçesine bağlı Çalköy Mahallesinde hayata geçtiğini belirterek, “Bölgemize en uygun turizm çeşidi olan EKO Turizm’de hazır olan altyapı en büyük avantajımız” dedi.

“Alternatif turizm Trabzon için EKO Turizm’dir…”

EKO Turizmin, bölgelerin ve yörelerin kültürünü, yaşam tarzını doğa içerisinde birebir yaşayarak öğrenmenin yeni bir turizm şekli olarak yaygınlaştığını belirten Suat Hacısalihoğlu, “ Artık dünyada turizm yön değiştirmeye başladı. Deniz kenarlarından, 5 yıldızlı otellerden bıkan turistler, gitmiş oldukları ülkeyi de doğal olarak tanıyamıyorlar. Kültürünü, yaşam tarzını detaylı bir şekilde göremiyorlar. İşte EKO Turizm konusunda dünyada son zamanlarda bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Artık turistler, gittikleri köyde veya bölgede insanların nasıl yaşadıklarını birebir yaşamak ve bu yaşamın içinde olmak istiyorlar” diye konuştu.

“Çalköy pilot bölge…”

“İlk uygulamayı Çalköy’de gerçekleştirdik. Bu doğrultuda Çal Mağarası’nın yanında bir bölgeyi ele aldık. Burada gerçekten 100-200 yıl önce inşa edilen yapılar olduğu gibi duruyor. Benzer yaşam tarzı yaşanıyor. O kültür değişmemiş. Buraya insanları yönlendirmek suretiyle sabahtan kahvaltı nasıl yapılır, o yörede eski evlerde yaşam tarzı nasıldır, hayvanlarımız nasıl beslenir, bahçede neler üretilir, neler yapılır. Kısaca o köyde insanlar neler yapıyorsa, gelen turistlere aynı şeyleri yaşatmayı hedefledik. Çalköy’de aradığımız her şeyi buluyoruz.”

“Bölgede müthiş güzellikler var…”

“Çalköy’ün hemen sırtında meşhur Şahin kayalıkları var. Şahin kayalıklarında yaşam kalıntıları olduğu tespit edildi. Müthiş bir manzara var. Bunu dışında çevrenin dışında bir Çal Mağarası var. Dolayısıyla bölgede müthiş güzellikler ve yaşam tarzı var. Bizim amacımız bunu tanıtabildiğimiz kadar tanıtmak. Ve bu benzer pilot uygulamayı Trabzon’a hatta Doğu Karadeniz bölgesinin her yerine yaymak suretiyle artık insanlarımı köyde evde misafirler ağırlamak suretiyle, yaşamı onlara tattırmak suretiyle geleceğe dönük turizmden de ekonomik payı almalarını arzu ediyoruz.”

“EKO Turizmde bölgemiz rekor kıracaktır…”

“Burada şu anda kullanılan tarihi evlerin yanlarında yeni evler de var. Bu evlerin alt katlarında tam bir otel şeklinde düzenlemelerde yapıldı. İsteyen gidip orada kalabilir. Gece de yaşamını orada sürdürebilir. İdeali de bence bu. Müthiş bir yaşam olur bir günlüğüne. İnsanlar bir gününü buraya ayırmakla hiçbir şey kaybetmez. Çok cuzi fiyatlar vermek suretiyle hayatlarına yeni bir renk katabilirler. Bu bakımdan burası çok çok önemli. Bizim amacımız sizlerle birlikte dışarıya bunların tanıtımını yapmak. Her tarafa bunları duyurmak. Biz inanıyoruz ki Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesinde EKO Turizm rekor kıracaktır“

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol