12 Haziran 2017 Pazartesi 11:12
Trabzon'da 144 dairelik uyuşturucu yuvaları

Trabzon Yıldızlı ’da bundan 5 sene önce ihtiyaç sahipleri için 11 blok, bir sosyal tesis binası ve bir sağlık ocağı binasından oluşan 1+1 konutları yapılıp faaliyete geçti. Bundan 1 sene önce bu 11 bloktan 4 tanesi Trabzon valiliği tarafından boşaltılıp bu burada yaşayan vatandaşların diğer bloklara nakli gerçekleştirildi. Trabzon’da ki huzur evi binasının bu 4 bloğa taşınması için boşaltılan bu bloklar 144 daireden oluşuyor. Bu 144 daire uyuşturucusundan, hırsızına, fuhuşçusuna kadar  toplum ahlakına ve insanların can güvenliği tehditler savuran insanların meskeni haline dönüştü.

144 daireden oluşan bu 4 blok üzerinden 1 sene geçmesine rağmen adeta ter edilmiş durumda. Aynı zamanda bu blokların yanı sıra 1 adet sağlık ocağı binası ve bir adet sosyal tesis binası adete edilmiş durumda. Boşaltılan daireler ve tesis ve sağlık ocağı binası yağmacılar tarafından binaların kapılıları kırılarak sigorta kutusundan bina içerisinde bulunun banyo dolaplarına kadar yağmalanmış durumda. Yağmacıların yanı sıra esrarcının alkoliğin, fuhuşçunun bir Trabzon’da bir numaralı meskeni haline gelmiş.

Mahalle muhtarı ve site sakinleri can güvenliliklerinin olmadıklarını ve buraya devletin bir an önce el atması gerektiğini söylediler.

Yıldızlı Mahalle muhtarı Ufuk Can yaptığı açıklama:

‘’Bu zamana kadar değerlendirilmedi bu bloklar. Daha önce biz gereken yerlere bilgi vermiştik. Bize söylenen en kısa zamanda buraların değerlendirmeye alınacağı. En son bize söylenen Trabzon’da ki yaşlılar evinin buraya taşınacağı idi. Fakat aradan bir 8 ay kadar geçmesine rağmen hiçbir faaliyet yok.

Bu bloklar 1 sene önce boşaltıldı. Bu bloktaki vatandaşlar yukarıdaki diğer bloklara gönderilip vatandaşların hepsi bir araya toplanıldı. Burada ki 4 blok boş kaldı. Dediğim gibi huzur evi olacaktı fakat hiç bir çalışma yok şuanda.

Buralar boş kaldıkça buralar içkicilerin, esrarcıların eroinmanların, kaçakçıların barınağı haline geldi. Burada Ramazan ayında bile bize huzur yok. Her akşam burada oturan vatandaşlar telefonla arayıp şikâyette bulunuyorlar. Hiçbirimizin burada korumalarının ve can güvenliğinin olmadığını, buraya başıboş insanların geldiğini onlara yardımcı olmamı istiyorlar fakat bizimde elimizden gelen bir şey yok.

Bir de burada site sakinlerinin akşamları gelip oturabileceği, gün içerisinde çeşitli etkinliklerde bulunması için oturup sohbet etmeleri için sosyal tesis binası var. O da faaliyete geçmedi. Orası da içler acısı durumda. Hiç sağlam bir tarafı kalmadı. Her tarafı yıkıldı döküldü. Sonuçta bunlar günümüz Türkiye’sine yakışmayan şeyler. Biz devlet olarak güçlü bir devletiz fakat devletin malına mülküne sahip çıkan yok.

Biz valiliğe kadar şikâyette bulunduk. Vali bey buraya gelip incelemelerde bulundu. Yanında belediye başkanı emniyet müdürü de vardı. İncelemeler yapıldıktan sonra vali beye biz buranın öğrenci yurdu olarak kullanılması önerisinde bulunduk. Burada 140’a yakın daire var. Burayı yurt olarak düşündük buranın çevresini güvenliğini aldıktan sonra, güzel bir sosyal tesisi de var. Çok ihtiyaçlı öğrencilerimiz var. Yani cüzi miktarda ücretle burada 200 tane öğrenci rahatlıkla kalabilir. Hem onlara sahip çıkmak için, cemaatlere geçmesinler diye devletin güvencesi altında çok da güzel olur diye düşünüyordum ben. Fakat büyüklerimiz buraya Trabzon’da ki huzur evi dediler. Onlar bizden daha iyi biliyor bu işleri. O yüzden bizde bir şey demiyor saygı duyuyoruz. Fakat dediklerini de yapmadılar şuana kadar.

Burada bir an öce ne olacaksa en hızlı şekilde yapılmasıdır. Bu binalara sahip çıkılmasıdır. Burada ki insanların can güvenliği gerçekten yok. Çünkü buraya gelen ipsiz sapsız insanlar var. Esrarcısı, eroincisi, hırsızı, sarhoşu hepsi geliyor. Tehlikeli bir boyutta. Burada ki insanlar devlete sığınmış devletten yardım bekliyorlar. Bu binaların böyle yıkılıp gitmesine müsaade etmeyelim.’’ Sözlerini dile getirdi.

Site sakinlerinden Nizamettin Kayıkçı ise:

‘’Ben hemen hemen 5 senedir burada oturuyorum. Bu binalar yapıldı, maddi durumu düşük belirli insanlar için. Fakat sonra bazı bölümler yuları taşındı ve alt taraftaki 4 blok boş kaldı. Buraya aklınıza gelen her türlü insan buraya gelip aklınıza gelen her şeyi yapıyorlar. Bütün olumsuz davranışları gerçekleştiriyorlar. Vatandaşı burada rahatsız ediyorlar. Gece olsun gündüz olsun. Buranın bir önce devlet tarafından çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. En azından burada bir güvenli olursa insanlar daha huzurlu olur.’’ cümlelerini dile getirdi.

Son Güncelleme: 12.06.2017 20:52

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434