20 Haziran 2017 Salı 12:12
Trabzon’da görülmemiş eğitim

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Haber: Mustafa KUL

Trabzon’da ilk kez berber, kuaför ve güzellik uzmanları milli takımı eğitim gurubu ücretsiz saç show ve sertifikalı eğitimlerine bugün, Ortahisar ilçesi’nde bulunan Hüseyin Kazaz Kültür merkezinde gerçekleştiriliyor.

Trabzon’da birgün boyunca eğitim vereceklerini ve Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu, ülke tarihinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten, Federasyon Başkanı Bayram Karakaş, Berber, Kuaför ve Güzellik Uzmanları Milli takımının kurulduğunu söyledi.

"MESLEĞİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM"
Milli Takım seçmeleri yarışması 17 Şubat da Akdeniz 1.bölge yarışmalarını Adana da başladığını belirten Karakaş, “Milli Takım seçmeleri yarışması 17 Şubat da Akdeniz 1.bölge yarışmalarını Adana da başlamıştı.  Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu,  ülke tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Kuaför, Berber ve Güzellik Uzmanlarından Milli Takım oluşturdu. Türkiye genelinde 7 bölgede 11 ilde 7 farklı kategoride yapılan yarışmalar sonucunda 1.2.3. olan Berber,  Kuaför ve Güzellik Uzmanları Ankara da yapılan Finalle kategorilerinde dereceye giren ilk 7 finalistin Milli Takım’a girmiş oldu. Mesleğimiz için önemli bir adım” dedi.

"122 MESLEK ODASI, 200 BİNE YAKIN ÜYE.."
Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Genel Koordinatörü Trabzonlu Mustafa Şahin, bu projeden oldukça umutlu olduklarını belirterek, “ Türkiye’deki 13 Mesleki İhtisas Federasyonundan biriyiz. Federasyonumuza bağlı 122 Meslek Odamız, 200 bine yakın üyemiz var. Her yıl meslektaşlarımız için çeşitli organizasyonlar düzenlerken aynı zamanda meslek dalımızın sorunları ve zorluklarını çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Mesleki sorunlarımıza çözüm bulmak adına var gücümüzle çalışırken bir yandan da böyle bir yarışmayla mesleki hayalleri ve hedefleri olan meslektaşlarımıza bir fırsat sunalım istedik. Türkiye’de şu ana kadar böyle kapsamlı bir yarışma yapılmamıştı. Çeşitli eğitimler ve şovlar var ama böylesi daha önce hiç gerçekleşmemiş.  Federasyon Genel Koordinatörlüğümüzün birkaç ilde yaptığı araştırmalar sonucunda meslektaşlarımızla yapılan yüz yüze görüşmelerde yaşanan sıkıntıların yanı sıra böyle bir talebin var olduğunu da gördük. Bu nedenle bu yarışmayı düzenlemeye karar verdik.” Şeklinde konuştu.

"SEKTÖR İÇİN BÜYÜK AVANTAJ"
Federasyon Genel Koordinatörü Mustafa Şahin, yarışmanın yapılmasıyla birlikte sektörde önemli bir ihtiyacın karşılanmış olduğunu ifade ederken, “Bu sayede hem Berber, Kuaför ve Güzellik Uzmanlarımız kendi mesleklerinin zirvesine çıkarken ülkemizi uluslar arası arenada temsil etmenin gururunu yaşayacaklar. Bu yarışma Milli gururu yaşamak isteyen meslektaşlarımızın yanı sıra sektördeki firmalar için de çok çok önemli ve kaçırılmaması gereken bir sponsorluk faaliyetidir. O nedenle yarışmayla ilgili sektörümüzdeki firmalardan yoğun talep alıyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor.” İfadelerine yer verdi.

Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Milli takımında 6 kategori bulunduğunu ifade eden Şahin, etkinlik hakkında bilgileri şöyle aktardı: “Erkek saç kesim ve renklendirme, Bayan saç kesim ve renklendirme, Salon topuzu, Yüksek fantazi topuz, Show makyajı, Gelin makyajı olmak üzere Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Milli Takımında 6 kategoriden oluşmaktadır. Her takımdan 7 kişilik bir ekip bulunmaktadır. Bu ekipler 8 aylık 4 ayrı kampta toplanarak gerek sanatsal, Diksiyon, sahne sunum ve hitabet eğitimlerine tabi tutuldular. Dünyada oldukça yaygın olan ve her yıl İtalya, Yunanistan, Ukrayna, Fransa gibi ülkelerin milli takımları ile bu arenada artık Türk Milli takımı da oluşturularak sektör adına büyük bir eksikliği gidermiş olduk. Milli takım Almış olduğu eğitimler bilgi ve tekniklerini bundan sonraki aşamalarda Türkiye de ki Meslektaşlarıyla paylaşarak, çeşitli eğitimler ve Showlar yaparak bilgi paylaşımında bulunacaklardır.”

"EĞİTİME ÖNEM VERİYORUZ"
Trabzon Berberler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Köksal, herşeyin başı eğitimden geçtiğini ve Trabzon'da oda olarak eğitime önem verdiklerini söyledi.

Köksal, "Trabzon Berberler Odası Yönetim Kurulu olarak eğitime çok önem vermekteyiz. Meslek dalımız eğitime çok ihtacı olan bir meslek dalıdır. Gelişen teknojiyle beraber sürekli değişen saç modellerinden kullanlan aletlere kadar yeni gelişmelere yaşanan bir meslek dalıdır. Bizler ise Trabzon'da bu eğitim için Türkiye'nin milli takımı beyaz gurubu ilimize davet ettik. Sponsorlarımız aracılığı ile ilimize getirdiğimiz eğitimci arkadaşarlarımız İtalya, Yunanistan, Ukrayna, Fransa gibi ülkelerde ülkemizi temsil etmiş arkadaşlarımız. Yaklaşık 100 kuaför işletmesine davet gönderdik. Bugün akşama kadar sürecek programa katılımın olmasını bekliyoruz. Ramazan ayı ve hava durumunun kötü olması katılımı düşürsede, bu eğitimi her kuaförün alması için önümüzdeki yıllarda da sürdürmek istiyoruz. Mili Takımımız olmak üzere, Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Genel Koordinatörü Trabzonlu Mustafa Şahin'e katkılarından ötürü teşekkür ederim."

EĞİTİMDE RENKLİ SAHNELER YAŞANDI
Trabzon kuaförlerinin katılımı ile gerçekleşen eğitimde renkli sahneler yaşandı. Milli takım beyaz grup adıyla tanılan eğitimciler, kuaförlere eğitim vererek, gelişime birebir katkı sağladı.

Ayrıca bugün saat 10.30’da başlayan eğitimler 17.00’a kadar, Show gösterisinin ise 17.00’dan 18.30’ kadar süreceği belirtildi.

Son Güncelleme: 20.06.2017 13:29

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol