17 Şubat 2017 Cuma 14:14
Trabzon’da onlarca esnaf kepenk kapattı

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Haber:  Gökhan Halim Keskin
Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ'ın, sigara içme alanlarının artık yarı açık alanlarda da yasak getirildiğini açıklamasının ardından esnaflar bu duruma kepenk kapatarak tepki gösterdi.

“AĞIR CEZALARA MARUZ BIRAKILDIK”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan esnaf Taner Tacettin, “Sağlık Bakanlığımızın almış olduğu karar neticesinde , kapalı alanlarda tütün ve tütün mamülleri içme yasağına toplum sağlığı açısından biz cafe & Restaurant işletmecilerinin de itirazı yoktur. Bulunmuş olduğumuz mesleki faaliyetlerimiz açısından  ; açılır kapanır tente ve camlı alanlarda daha öncesinde %51 açık alan oranını göz önüne alaraktan ekonomik kriz süreçlerinde işletmelerimizi ayakta tutmak için bir mücadele içerisindeydik. Fakat kanunda yapılan düzenleme ve değişiklikler ; işletmelerimizdeki açılır kapanır tente ve camların bulunduğu alanların 'Kapalı Alan' statüsünde sayılacağını göstermiştir. Önceden sadece şikayet üzerine ve aylık rutin denetime gelen Halk Sağlığı merkezi ekipleri son dönemlerde günlük hatta gün içerisinde 2-3 defa denetime gelmeye , bizleri altından kalkamayacağımız ağır cezalara maruz bırakmaya başlamışlardır.”

“MAĞDURİYETİMİZE BİR ÇÖZÜM BEKLİYORUZ”
“Madem ki biz bu cezaları ödeyemiyor ve altından kalkamıyoruz , kalkınma mahallesinde bulunan bütün esnaf kardeşlerimizle bir araya gelerek işletmelerimizde 4 gündür tütün ve tütün ürünleri içirmiyor ve satmıyoruz . Aşikardır ki  bu süre içerisinde hiçbirimiz bırakın para kazanmayı giderlerimizi karşılayacak ciroları dahi göremediğini söylemek isteriz .  Sağlık bakanımız Recep AKDAĞ'ın bizlerin bu mağduriyetine bir çözüm veya iyileştirme yapacağını umuyoruz çünkü maruz kaldığımız cezaları hala ödeyememiş bulunmaktayız . Yanlış anlaşılmasın Derdimiz ceza sildirmek ya da kanuna karşı gelmek değil , Bizim derdimiz bu süreçten sonra çözüm aramaktır ,  çünkü bahsi geçen kanun , milyonluk yatırımlar yapılmış 30'un üzerinde iş yeri ve 500'ün üzerinde çalışan personel istihdamı sağlanan bir sektörü etkiliyor .”

“GEREĞİ YAPILMALI”
“Almış olduğumuz ortak karar neticesinde işletmelerimizi 1 gün daha açık tutarak , katlanarak artan cezaları ödeyemeyeceğimiz kanaatine varmış bulunmaktayız. bugün itibari ile işletmelerimizin kepenklerini indirmek zorunda kaldığımızı ve çalışan personellerimizin iş haklarını fesih etmek durumunda kalacağımızı üzülerek bildirmek isteriz .  Sesimizi duyurabildiğimiz değerli Devlet Büyüklerimizin , bu sorunumuza duyarsız kalmayacağı ve gerekeni yapacağı kanaatindeyiz .” şeklinde ifadelere yer verdi.

Son Güncelleme: 17.02.2017 21:30

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434