24 Kasım 2017 Cuma 17:11
Trabzon'da vatandaşın ev isyanı!

TrabzonHabercisi Haber Merkezi - Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayı meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında devam etti.

Şalpazarı İlçesinde daha önce belde olan Geyikli Mahallesiyle ilgili 1/5 bin ölçekli Revizyon Nazım İmar Planına yapılan itirazlar tartışma yarattı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olmadan önce 1996 yılında o dönemin Geyikli Belediyesi tarafından yapılan planlar, vatandaşa duyurulmayınca sıkıntısı şimdi ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni planlara eski planlar adapte edilince kriz çıktı. 1996 yılında yapılan planlarda arsaları için düşünülenleri şimdi öğrenen vatandaşlar yeni ve eski planlara itiraz etti. Geyikli Mahallesinde konuyla ilgili 420 itiraz olduğu kaydedilirken, Şalpazarı Belediyesi AK Partili Belediye Meclis üyesi Muzaffer Bayraktar, kendisinin konuya teknik olarak hakim olmadığını kaydederken vatandaşın mahkemeye veya basına gitme yolunu tercih edeceğini bundan dolayı maddenin gündemde bırakılmasını istedi.

Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Red oyu verenler arasında Şalpazarı AK Partili Belediye Meclis üyesi Bayraktar’da yer aldı.

MAHKEMEYE DE, BASINA DA!

Konu ile alakalı açıklama yapan Başkan Gümrükçüoğlu, “Vatandaşların bir kısmı basına verme, bir kısmı da mahkemeye verme ile ilgili söylüyor ama böyle gündemde kalması olmaz. Mahkemeye de verebilirler basına da gidebilirler. Bir çok itirazın olması söz konusu. Bu itirazların görüşmüşlüğü söz konusu. Bütün bu vatandaşlarımız bu dediğiniz usulleri uygulayabilecekleri gibi, ben bu konuda yeterli olamadım diyorsunuz. Aynı vatandaşlarımızın hepsi, bizim birimlerimize gelip oturup misafirimiz olup kendisi için olan iş ve işlemleri sorgulayabilir yorumlayabilir açıklama isteyebilirdi. Yine de isteyebilir. İtirazlar gelmiş, görüşülmüş” dedi.

VATANDAŞ NEREYE EV YAPACAK?

Meclis üyesi Muzaffer Bayraktar, “Teorik olarak hazırlanmış geyikli de uygulanmış. Teorik olarak konu incelenerek karara bağlanmış. Benim gördüğüm kadarıyla vatandaş eline kazmasını alıyor dışarı çıkıyor vuruyor “dur” diyorlar. “Burası yeşil alan yapamazsın” Sağ tarafına gidiyor “burası da olmaz çocuk parkı Dur” diyorlar “burası sosyal tesis alanı” Vatandaş diyor ki “ben ev yapacağım burası ata dede yeri nereye yapacağım” diyor. Bir başkası da evinin önünde yol var. 5 metre 10 metre yukarısında evim yıkılıyor. Bir başkası da diyor ki evin tam ortasında yol geçiyor. Bende az önce dediğiniz gibi İmarla ilgili yeterli bilgim olmadığı için açıklamakta zorluk çekiyorum. Bunun yeniden görüşülmesini rica ettim. Vatandaş gerekli şikayetlerini mahkemelere bildirecektir” dedi.

420 İTİRAZ OLDU

İmar ve Bayındırlık Komisyonu adına sunumu yapan Çaykara AK Partili Belediye Meclis üyesi Hamit İnan ise, “Sadece Geyikli beldesinden 420’nin üzerinde itiraz geldi. Geyikli beldesinde insanların çoğunun planlarının olduğunun farkında değillerdi. Aslında yapılan itirazların çoğu eski plana yapıldı. Planda ki durumu yeni fark etti insanlar. Biz değerlendirmelerimizde plan yapılabilecek uygun olacak taleplerle ilgili belirleme yaptık. Plan bütünlüğüne uymayanları reddetmiş olduk. Doğal bir süreç devam ediyor. Bunun haricinde geri kalan taleplerle ilgili yargı yolu açıktır” dedi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI YAPMIŞ, ASKIYA ÇIKARMAMIŞ

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, “Geyikli Belediyesi eskiden mahalle. Buraya komisyon plan yapmadı. Bu planı iller Bankası bütün teknik alt yapısıyla beraber mevcut zamanında ihale edildi. Eski plan bunlar. Biz burada yaptırdığımız planları adapte ediyoruz. Paftaya birleştiriyoruz. Bu vatandaşlar bu plandan yeni farkında oldu. O zaman ki belediye başkanı askıya çıkarmamış, vatandaşı bilgilendirmemiş ki.. “ diye konuştu.

Son Güncelleme: 24.11.2017 18:52

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol