21 Eylül 2017 Perşembe 10:47
Trabzon’da  “Yüksek ezan sesi” polemiğine başkan cevabı

Trabzon Habercisi /Aleyna BAYRAM

Trabzon’un Arsin ilçesinin sahil kısmında bulunan Yalı mahallesinde “ezan” polemiği yaşanıyor.  İlçe Belediyesi mahalle sakinlerinden gelen istek üzerine elektrik direğine camiden hat çekerek hoparlör taktı. Yaşanan duruma ezan sesinin çok yüksek olması nedeniyle mahallede oturan bazı kişiler itiraz etti.

“MAHALLENİN 3 TARAFINDA CAMİ VAR!”

Mahalle sakinlerinden M. T.  Mahallede birbirine 150-200 metre aralıklarla  cami bulunduğunu belirterek, “Elhamdülillah Müslümanız namazımızı da kılıyoruz. Evimizin 3 yanında bulunan camilerde okunan ezan rahatlıkla duyuluyor. Bu neyin nesi. Durumu BİMER’e şikayet ettim. Bir cevap gelmeyince BİMER’i aradım. Bana Kaymakamlığa durumu bildirdiklerini söylediler. Sonra Kaymakamlığa sordum onlar da sorunu Belediye’ye yönlendirmişler. Ezan vakitlerinde aşırı yüksek olan ezan sesinden dolayı evin içinde durulamıyor” dedi

“EZAN EVDE YANKILANIYOR”

Aynı mahallede oturan A. Ö. adlı vatandaş ise, “Ben ezan sesinden rahatsız değilim ama benim evde bir yaşında bir çocuğum var. Çocuk uyuyorken ezan okununca yataktan fırlıyor. Ses evin içinde yankılanıyor. Mahallede 3 cami daha var ezan sesleri de rahatlıkla duyuluyor. Bu yüzden oturduğum evden çıkmak istiyordum. Evin yerini bir müteahhide vermemiz bu mahalleden ayrılmama bu sorundan kurtulmama neden oldu. ” dedi.

BELEDİYE BOŞA MASRAF YAPAR MI?

Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, mahallede oturan çok sayıda kişinin kendilerine başvurarak ezan sesini duyamadıklarını belirtmeleri üzerine böyle bir uygulama yaptıklarını belirterek, “Yalı mahallesi büyük bir mahalle. 3 tarafında cami olduğu doğrudur. Ama bize çok şikayet gelmesi üzerine biz  de vatandaşın isteklerini karşılamak için belediye olarak üzerimize düşeni yaptık. Eğer iddia edildiği gibi camiler yeterli olsaydı, Belediye olarak boşa masraf yapmazdık” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 21.09.2017 11:08

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol