08 Ekim 2016 Cumartesi 12:50
Trabzon’un çöpleri yakılarak imha edilecek
Özel Haber: Faruk ATA

Kentlerin en büyük sorunlarından biri olan katı atıkların bertaraf edilmesi, özellikle Belediyelerin en çok eleştiri aldığı hizmetlerin başında geliyor… Trabzon Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde günlük toplanan çöp miktarının bin tona yaklaşması üzerine Trabzon Rize Katık Atık Birliği harekete geçti. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırımla çöplerin imha sorunu ortadan kalkacak.

Sürmene’nin Kutlular bölgesindeki düzenli depolama alanında yer sorununun önümüzdeki yıllarda başlayacağını belirten yetkililer, 2 yıldan bu yana çöplerin imhası için yeni arayışlar içerisinde girmişti.. Yapılan araştırmalarda en sağlıklı yöntemin dünyada çok sayıda Belediye’nin kullandığı yakma yöntemi olduğu belirlendi.

2007 yılından bu yana Kutlular bölgesindeki düzenli depolama alanına 2 milyon ton çöp depolandığını belirten yetkililer, “2007 yılında 300 ton olan çöp miktarı yaylalar ve köylerdeki çöplerin toplanması ile bugün 900 tona ulaştı. Büyükşehir sınırlarının genişlemesinden sonra çöp miktarındaki artışın Kutlular depolama alanının hızla dolmasına neden oluyor. Katı atık imha yönteminde yakma ile imha sistemi  ileri teknolojik yöntemler arasında yer alıyor.. Toplanan çöpün yaklaşık yüzde 80’i yakılarak imha edilecek” dediler.

TRABRİKAB (Trabzon Rize Katı Atık Birliği)  tarafından yapılan fizibilite çalışmalarının ardından Çevre Bakanlığına sunulacak olan projenin ardından uygulama aşamasına gelişecek. Tahmini olarak 50 milyon dolarlık bir yatırım gerektiren yakma sistemi Araklı ilçesinde belirlenen yerde kurulacak olan tesislerde 3 yıl içinde faaliyete geçecek.
 
Son Güncelleme: 08.10.2016 14:15

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol