15 Kasım 2017 Çarşamba 16:05
Trabzon’un İçindeki Büyük Felaket

Trabzon Habercisi / Aleyna BAYRAM

Bir dönem Trabzon Belediyesi tarafından şehirde toplanan çöplerin döküldüğü İtfaiye arkasındaki çöp sahası endişe ve korku yaratıyor.  Karadeniz sahil yolunun yapımından sonra üzeri toprakla örtülerek yeşil alan olan saha metan gazı patlaması tehdidi ile karşı karşıya.

Bir önceki Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu döneminde Avrupa Hibe projesi kapsamında yığılan çöpün ayrışmasından kaynaklı dipte oluşan metan gazının patlamalara sebebiyet vermemesi için drenaj boruları ile gazın yüzeye çıkışı sağlanıp, yakılarak doğaya karbon monoksit olarak salınıyordu.

Büyükşehir’in alanında olduğu öğrenilen vahşi çöp depolama alanının şimdiki zamanlarda atıl olarak bırakılarak drenaj borularının zamanla büyüyen otlar ve proje yapıldıktan sonra oraya yeniden atılan çöpler arasında kaybolması endişe yaratırken, olası patlamalarında meydana gelebileceği iddia edildi.

Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Vildan Özmen, eski çöp alanı ile alakalı proje yaptıklarını ancak alanı kimsenin sahiplenmediğini vurgulayarak, “Tehlike saçıyor” dedi.

YEŞİLLENDİRİLMESİ GEREKİYORDU

Özmen, “Bütün Trabzon’un yani şu an Ortahisar alanında olan bütün yerlerin çöpleri burada depolanıyordu. Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma Ve İşletme Birliği (TRABRİKAB), kurulduktan sonra artık bu mevkiye çöp depolanmasından vazgeçildi. Çöp dökülen bu alanda çürümeden kaynaklı alt tabakadan yukarıya doğru çıkan metan gazlarının çıkışını sağlayacak drenaj boruları yerleştirildi. En az 6 tane olması gerekiyor o bölgede. Alanın Üst kısmına çakıl, en üst tarafı da toprakla kapatılıp rehabilitesi yapılması ve yeşillendirilmesi gerekiyordu.” ifadelerine yer verdi.

ALANIN MUHATABI YOK!

2014 yılında oradan çöp kamyonunun çıkışını gördüğünü ve bütün kurumlara yazdığını kaydeden Özmen, “Büyükşehir’e ve Ortahisar’a yazdık ve daha sonra oranın TİSKİ yetkisinde olduğunu söylediler. TİSKİ’ye de ‘herhangi bir plan proje kapsamında mı yapılıyor’ diye yazdık ama onlardan da cevap alamadık. Vahşi çöp ve düzenli çöp depolamalarda da aynı drenajlar yapılıyor. Üstüne sereceğiniz tabakanın bile santimetresi var, ağırlığı, ölçümü var. Burada yapılan her neyse usulüne uygun yapılması gerekiyor. Orada sadece çevresel kirlilik yok. Orası suç yuvası oldu. Alkolikler ve evsizlerin mekânı haline geldi. Yetkililere 3 yıldır ulaşmaya çalıştığımız halde cevap vermeye bile tenezzül etmiyorlar. Muhatap bulamıyoruz” dedi.

PATLAMALAR YAŞANABİLİR

Özmen, “Yapılan işte de endişem alanın üstüne yük bindiği için, alttaki metan gazı sıkışırsa, sıkışmadan dolayı patlamalar olabilir. Alan gerçekten feci bir durumda. Şehrin merkezinde olan bu alanı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün, belediye başkanlarının görmemesi tuhaf…” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 15.11.2017 17:38

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292