11 Temmuz 2017 Salı 10:48
Turistleri Kemençe ile karşılıyor…

Trabzon Habercisi Haber Merkezi – Haber:  Halim Gökhan Keksin

Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'na giden patika yolda turistleri kemençe çalıp atma türkülerle karşılayan yöresel sanatçı Necdet Çoban, bir yandan Türk müziğinin en küçük yaylı sazlarından kemençeyi dünyaya tanıtıyor, diğer yandan turistlerden topladıkları paralarla ailelerinin geçimini sağlıyor.

Söylediği türküler ve kemençesiyle turistlerin beğenisini toplayan yöresel sanatçı, turistlere yine türkülerle "hoş geldiniz" diyor, Sümela Manastırı'nın tarihini anlatıyor. Sanatçı, böylece turistlerin verdiği paralarla ailelerinin geçimine katkı sağlıyor, diğer yandan da kemençeyi dünyaya tanıtarak adeta kültür elçiliği yapıyor. 

Maçkalı Necdet Çoban 15 yıldır Sümela Manastırı’nda kemençe çaldığını belirterek, “Yaz aylarında yerli yabancı turistlerin gelmesiyle bende burada yerimi alır kemençemin teline vururum. Kemençeyi 35 yıldır çalıyorum.  Burada 2 yıldır tadilat sürüyor. Tadilat dolayısıyla buradaki eski kalabalığın 10’da 1’i yok desem yeridir. 2019’un 8. Ayında açılacak diyorlar. Fakat ne derece doğru bilemiyorum. Belki uzar belki de daha çabuk açılır. “ dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434