17 Kasım 2016 Perşembe 16:02
Turizm tek elden yönetilmeli!
Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği tarafından organize edilen ‘2017 yılı turizminden beklentilerimiz’ konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Karadeniz Bölgesel Yürütme kurulu Başkanı Suat Gürkök ve çok sayıda acente temsilcisi katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık Turizmi Dernek Başkanı Mustafa Yılmaz, Artvin’den Ünye’ye kadar olan turizm hattında acentelerin birliktelik içinde olduğunu kaydederek, turizm için yurt dışına açılmanın önemine vurgu yaptı. Başkan Yılmaz, Kuveyt’te bölgeyi temsilen bir turizm standı açacaklarını kaydetti.

15 TEMMUZ’DA KARADENİZ TURİZM LOKOMOTİFİ OLDU
TÜRSAB Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, 2017 yılında turizm anlamında daha çok çalışacaklarını ifade ederek, “2017 yılı için hazırlıklarımızı, projelerimizi yaptık ve tanıtım anlamında da fuarlara katılacağız. Turizmin tüm paydaşları ile beraber turizmi en güzel yerlere getirmeye çalışacağız. Karadeniz Bölgesi geçtiğimiz yıl ülkenin turizm lokomotifi oldu. 15 Temmuz’da hafif bir türbülans geçirdik. Arap turistler belki İstanbul’a olan seyahatlerini iptal ettiler ama Trabzon’a olan seyahatlerinin iptal etmediler. Hepimizi görev düşüyor, inanıyorum ki gelen turist sayısını hep birlikte yükselteceğiz” dedi.

YATIRIMCILAR OLMASAYDI BU ŞEHİR BU KADAR GELİŞEMEZDİ
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ise amaçlarının şehre, bölgeye ve ülkeye daha fazla turist çekerek yatırımı güçlendirmek olduğunu belirterek, “Yatırımcılar olmasaydı bu şehir bu kadar gelişemezdi. Geleceğe dönük olarak tanıtımlara önem verdik, Bölge için önem arz eden Arap Turistlere yönelik tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz, turizmi tek elden yürütme anlamında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Trabzon’a yabancı yatırımcıları ve acenteleri davet ettik. Körfez ülkelerinin bakış açıları bize yakın olduğu için ülkemizdeki sorunlara aldırış etmiyorlar. Çünkü kendi ülkelerinde de benzer sorunlar söz konusu. Bizim kapımız herkese açık” diye konuştu.


TURİZMİN TEK ELDEN YÖNETİLDİĞİ ORTAK AKLA İHTİYACIMIZ VAR
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin en güzel bölgesinin insanlarıyız. Ama maalesef bölgesel düşünemedik. Hep şehir bazlı düşüncelerde kaldık. Şehirler arası kısır çekişmelerin içinde olduk. Büyük düşünmemiz lazım. Ordu Giresun havaalanı yapıldığında kapasitesinin düşeceği endişesini taşırken Türk Hava Yollarının resmi rakamları, Trabzon havaalanının OR-Gİ açıldıktan sonra yüzde yirmi kapasite artışı gösterdiğini gördük. Bölgesel düşünerek turizmin kalkınmamızda en önemli rolü oynadığı bilinmelidir. Yıllar geçtikçe artan bir turizm sayımız var. Turizm sektörünü ciddi olarak düşünmeliyiz çünkü çok ciddi güzelliklerimiz var ve bunlar bizi tercih edilir kılıyor. Petrol gibi gelir getiren bir unsurdur turizm. Var olanı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz önce.  Turizmin tek elden yönetildiği bir ortak akıl yok ve bu bizim eksiğimiz. Böyle bir konsepte ciddi ihtiyacımız var.”
 
Son Güncelleme: 17.11.2016 16:06

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292