27 Ekim 2016 Perşembe 09:50
Turizmci’den Trabzon turizmine eleştiri..
İşadamı Erol Tuna, Trabzon’da turizmin geliştirilmesinin otel sayısını artırmakla mümkün olamayacağını, seçilecek bir veya birkaç turizm çeşidinin projelendirilerek yatırımcıların yönlendirilmesi ile mümkün olacağını ileri sürdü.

-“Trabzon’da turizmin T’si yapılmıyor.”
Otel yapmanın turizmcilik olmadığını belirten Erol Tuna, “Bu şehrin özelliklerini biz biliyoruz. Biz Atadan, babadan Trabzonluyuz. Biz Hacı Kasım fırınının nerede denildiği zaman bilen insanlarız. Ne projelendirirsen bu şehir sana karşılığını verir. Trabzon’da  Turizmin T’si yapılmıyor. Trabzon’da sadece otel yapılıyor. Otel yapmak turizmcilik değildir. Turizmi biz bu şehirde geliştirirsek bakın nasıl bilinçli insanlar çıkacak buradan. Turizmi biz değil de bu işi projelendirenlerin yönlendirmesi lazım. ‘Arap turist geliyor, otel yapalım’ mantığıyla hareket edilirse böyle olur. İç turizmi, dış turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi, bunları çoğaltabiliriz. Bunlardan birkaçını seçerek projelendireceksin ve onlara odaklanacaksın..” dedi.

-“Bir festival bile yapamıyoruz..”
Trabzon’a dünyanın her tarafından turist çekmenin ortaya konulacak projeler ve bu projelerin hayata geçirilmesi ile gerçekleşebileceğine değinen Tuna, “Ortaya projelerini koyar, onları hayata geçirirsen, dünyanın her tarafından insanlar gelir seni bulur.. Benim uzun yıllardan beri hayalini kurduğum bir proje var. Balık festivali düzenlemek.  Balığın bol olduğu Ekim-Kasım aylarında yapılacak bir festival düşünün.  Hem yeme içme anlamında, hem endüstriyel anlamda, hem de bilimsel anlamda çok güzel işler yapılabilir. Kentimizde bulunan üniversitelerde sempozyumlar düzenlenebilir.  Yurt dışından, yurt içinden bilim adamları gelir.  Orada balık bilimi, Balık Enstitüsü üzerine paneller düzenlenebilir. Amerika’daki, Japonya’daki varlıklı bir çifti ben buraya balık yemeye çekerim.  Trabzon bunu hakediyor… Bunların hepsi birer projedir.  “ şeklinde konuştu.
 
Son Güncelleme: 27.10.2016 16:12

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292