03 Ekim 2016 Pazartesi 09:09
Üniversite mahallesi isyandaÜniversite Mahallesi’nde yaklaşık 100 dönüm arazinin akıbeti için Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne yıllardır yaptıkları başvurulardan sonuç alamayan mahalle sakinleri isyan etti.
Yerlerinin akıbeti belli olmayan ve kesin bir sonuç bekleyen mahalleli  “Yerimizi alacaklarsa alsınlar almayacaklarsa bizi bıraksınlar. Yerimizi satmak istiyoruz, iş yeri açmak istiyoruz. Bizi böyle bir hayata mahkûm edemezler. Sokağa çıkın diyorsunuz çıkıyoruz, ölün diyorsunuz ölüyoruz. Ama hakkımızı isteyince hak yok” dediler. Mahalle sakinlerinde Hüseyin Şahin yerlerinin alınılacak denilerek imara kapatıldığını belirterek; “Bizim sorunumuz belediye ile üniversite ile bir sorunumuz yok. Üniversiteye müracaat ettik bizimle ilgisi yok dedi. Burayı alacaklar diye imara kapattılar yıllardır. Büyük bir mağduriyet yaşıyoruz burada. 2012 den beri burası mahkeme gördü mahkeme sonuçlandı. Ama para ödemeye sıra gelince bizim paramız yeterli değil biz burayı almıyoruz dediler. Almıyorsanız imara açın diyoruz imara da açmıyorlar. Göçebe gibi yaşıyoruz. Evler akıtıyor evlere hiçbir şey yapamıyoruz. Kiraya kimse gidemiyor. Evimize bir şey yapacak olsak bir bakıyoruz belediyeden araba geliyor. Burası imara kapalı diyorlar. 50 yıl daha imara kapalı olsa elli yıl daha böyle mi yaşayacağız. Bizim sorunumuzu çözmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kendisi bize söz verdi bize yardımcı olacağını söyledi. İtirazlarımızı gündeme almadılar. Yerlerimizi alacaklarsa alsınlar almayacaklarsa bizi bıraksınlar” dedi.

BELEDİYE BİZE SIRTINI
Döndü Mahalle sakinlerinden Mustafa Uzun ise yerlerinde her hangi bir şey yapamadıklarını belirtti. Uslu yerlerine artık bir çözüm istediklerini ifade ederek şunları kaydetti; “Mahkeme süreci bitti. Mahkemenin verdiği karara Sayın Orhan Gümrükçüoğlu ben bu fiyata burayı alamam dedi. Burada 35 dönüm yer var. Bize ilk önce 29 dönüm yer alınacağını söylediler. Sonra bu dönüm çıktı 57 dönüme nereleri ekledikleri bilinmiyor. Burada 30 hane var. Biz ona güvendik yerlerimizi verdik. Biz asgari ücretle çalışan insanlarız. Yerimi satmak istiyorum, iş yeri açmak istiyorum. Bizi böyle bir hayata mahkûm edemezler. Sokağa çıkın diyorsunuz çıkıyoruz, ölün diyorsunuz ölüyoruz. Ama hakkımızı isteyince hak yok. Biz bir Suriyeli kadar olamadık. Mahkeme bedeli açıklayana kadar bizim yanımızdaydılar bizi mağdur etmeyeceklerini söylediler ama mahkeme kararı verince belediye bize sırtını döndü. Bize almıyorum dedi bizde ona buraları imara açmamız için yardımcı olun dedik. Bir kulübe bile yapıyoruz yerimiz de. 5 metre ilerde doğalgaz var bu tarafta yok ”   

TAKA / SONAY ÇALUK  
 
Son Güncelleme: 03.10.2016 09:53

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292