08 Ekim 2016 Cumartesi 08:00
Yarım milyonluk avukat bilmecesi
Akçaabat Belediyesi'nde devlet memuru statüsünde çalışan avukat O.A.'nın, serbest çalıştığı da ortaya çıkınca hakkında inceleme başlatıldı, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle hakkında dava da açıldı.
 
Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde Ali Kemal Koca isimli vatandaşın şikayeti üzerine Belediye’nin devlet memuru statüsündeki avukatının serbest avukatlık da yaptığı ortaya çıktı, vergi incelemeleri söz konusu olunca 2008-2013 dönemine ilişkin 500 bin TL’yi aşkın vekalet ücreti üzerinden kamunun zarara uğratıldığı gerekçesiyle inceleme başlatıldı.
 
1999’DAN BERİ ÇALIŞIYORDU

Akçaabat Belediyesi’nde 1999 yılından beri avukat olan O.A’nın., 2013 yılında bir şikayet üzerine serbest olarak da çalıştığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Trabzon Barosu ve Akçaabat Vergi Dairesi’ne 2013 Nisan ayında yapılan şikayet üzerine incelemeler başlatıldı. İçişleri Bakanlığı incelemesi sonucunda; Valilik ve Kaymakamlığa ulaşan yazı Akçaabat Belediyesi’ne gönderildi. Yazıda, Devlet Memuru olduğu halde serbest avukatlık yapan O.A.’ya uyarı cezası verildi. 26.08.2013 tarihinde  O.A. memuriyetten istifa etti, Vergi Dairesi kaydını yaptırarak serbest avukat oldu. O dönem Hukuk Bürosu bulunmayan Akçaabat Belediyesi, yıllardır dava konusu işleri takip eden avukatı bu kez kısmi zamanlı olarak çalıştırmaya başladı. Son olarak avukatlık vekalet ücretlerine ilişkin usulsüzlük ortaya çıkınca 11 Temmuz 2016 tarihinde sözleşmesi feshedildi, ayrıca avukatlık vekalet ücretlerinin geri alınabilmesi için O.A.’yı Akçaabat 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava etti.
 
2008-2013 DÖNEMİ 533 BİN TL!

Trabzon Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü konuya ilişkin inceleme başlattı.

Akçaabat Kaymakamlığınca yapılan görevlendirme sonucunda düzenlenen inceleme raporunda, “Avukat O.A.’ya ödenen avukatlık vekalet ücretlerinin maaşıyla birlikte ödenmediği, Belediye Başkanlığının emanet hesabında toplandığı, takip eden yılın ilk ayında dilekçe ile talebine istinaden bordro mukabilin de tamamının kendisine ödendiği, bu ödemelerin gelir vergisi matrahlarının eklenmemesi nedeniyle eksiz gelir vergisi tahakkuk ettirildiği, söz konusu vekalet ücretleriyle tahakkuk ettirilen gelir vergisinin ancak vergi incelemesiyle mümkün olabileceği anlaşıldığı” bildirildi.

Avukat O.A.’ya açıktan yapılan ödeme dolayısıyla hak ediş paylarından kamunun zarara uğratılmasının vergi inceleme dönemleri olan 2008-2013 yılların da Akçaabat Belediyesi’nde hukuk işlerinde görevli başka personel olmaması nedeniyle O.A.’nm bundan faydalandırılmasının mümkün olmadığı vurgulanan raporda, “Buna ilişkin Belediyenin yaptığı tek işlemin avukat O.A.’ya dava açmak olduğu anlaşılmıştır. Akçaabat Belediyesince vergi inceleme dönemleri olan 2008-2013 arası ödenen 533 bin 432 TL avukatlık vekalet ücretlerinin 659 sayılı KHK yayımlanmadan(2-11-2011) öncesi ve sonrası olarak ayrı bir şekilde değerlendirilip yeniden yapılacak hesaplamalar doğrultusunda kamu zararı olan tutarlar hakkında kişi borcuna alınarak tahsilat yoluna gidilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır. Kaymakamlık, Belediye ve Vergi Dairesinden gereği istenmiştir” ifadeleri yer aldı.

533 bin lira avukatlık vekalet ücretlerinden yasal olan haktan arda kalan 400 bin TL’nin faiziyle birlikte avukat O.A.’dan tahsili için davanın sürdüğü, bu arada avukat O.A. hakkında Trabzon Barosu’ndaki disiplin soruşturmasının devam ettiği öğrenildi.
 
Kuzey Ekspress
 
Son Güncelleme: 25.11.2016 10:31

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
magdur 1 yıl önce

yarım milyon akcaabat belediyesini zarara ugratan belediye personeli o..a.ile akcaabat belediyesinin nrtür bir çıkar ilişgisi ve belediyenin o.a.da negibi bir menfaatı vargi o.a.sürekli korunup kallandı

Avatar
kardelen 1 yıl önce

akcaabat belediyesi başkanlıgı av.osman akbuluttan alacagını şu nedenl

Avatar
yekürküm ye 1 yıl önce

yediğin para belediye başkanının parası değil halkın parası sanmaki sende kalır birgün ödersin ahesde ahesde.Allahın adaletini unutma.

Avatar
ali 1 yıl önce

avukatın bilmecesini buzamanakadar akcaabat belediyesi vergi dairesi adli ve idari merciler en önemlisi trabzon barosunun çözemediği bilmeceği bir vatandaşın çözmesi hemde belgelerle çok manidardır başka söze gerek yok

Avatar
kemal 1 yıl önce

akcaabat belediyesi başkanlıgı ve av.osman akbulut.ile ilgili bu haberler asılsız ise ve asılsız olduguna ilişgin ellerinde bilgi ve belge varsa ali kemal koca hakkında suçduyurusunda bulunsunlar ve böylece bizde aydınlanalım.yok eyer bu yazılanların hepsi dogru ise sizi Allaha havale ediyorum

Avatar
haluk 13 ay önce

akcaabat noteri avukat osman akbulut.un vergi kaydının olup olmadıgını tesbit edememesi veya etmek isdememesi diye düşünüyorum

Avatar
osman 1 yıl önce

akcaabat belediyesi memurundan kurumun parasını buzamanakadar neden tahsil edemedi ayrıca bu paranın gelir vergisinide ödemesine ragmen bu avukatlan kişisel bir ilişgiler oldugunu düşünüyorum

Avatar
kardelen 1 yıl önce

akcaabat belediyesi avukatına ödenen fazla paralar halkın parası ancak halkımız budurumdan çok memnunki sanki birazdaha götürdergibi sessiz ve duyarsız asıl eleşdirim ise duyarsız halkımıza.

banner292