26 Kasım 2016 Cumartesi 14:38
Trabzon Demokratik Kadın Platformu bugün Uzun Sokak’ta “Kadınlar ölüyor yargı koruyor”  sloganlarıyla yürüyüşte bulundular.
Demokratik Kadın Platformu’nun yaptığı açıklama da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde kadınların isyanını büyütüyoruz” şeklinde ifadeler yer aldı.
“Elimizden alınan haklarımız için, yaşamımız için direnmeye kadınlarla dayanışmayı arttırmaya ihtiyacımız var çünkü; Her gün 5 kadın öldürülüyor, Evet her gün 5 kadın öldürülüyor ve katiller sadece mahkemeye “kravat” takarak gittiği için veya "takım elbise" giyerek gittiği için iyi hal indirimi alarak ceza almaktan kurtuluyor. Evlilik yaşı “kendi rızası” yalanı ile 12 yaşına indiriliyor.


Mevcut yasalarda küçüğün rızası ile 15 yaşında olan evlilik yaşı 12 yaşına indiriliyor. Türkiye 'de çocuk gelin sayısı yüz binleri bulmuşken bu sayıları arttırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer istismar edenle mağdur evlendirilirse, istismarcı hiçbir ceza almayacak. Türkiye 'de kadınlar her gün okulda, iş yerinde, yolda tacize ve tecavüze uğruyor. Çocuk istismarı ise her gün geçtikçe artmakta. Fakat tartışılan yeni yasa ile tacizciler, tecavüzcüler “kendi rızası" vardır yalanları ile mağdurlarla evlendirilirseler hiçbir ceza almayacaklar.“KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA”
Beyaz pantolon giydiğimiz için, çamaşırları asmadığımız ve akla hayale sığmayacak çeşitli gerekçelerle kadınlar şiddete maruz kalıyor ve şiddeti gösterenler ceza almayacağından emin olduğu için şiddet her geçen gün artmakta.
Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız daha birçok şekilde kadınlar öldürülüyor, tacize, tecavüze uğruyor ve bu toplumda kadınlar ikinci sınıf muamelesi görüyor. Yasalar kadınları değil tecavüzcüleri, katilleri koruyor. Bizler yaşam hakkımız için, çocuklarımız, kız kardeşlerimiz için kadın dayanışmasını büyütmek için mücadele etmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verdi.
Uzunsokak’ta yapılan eyleme yüzlerce kadın katılırken eylemin birlik beraberlik anlayışı içinde yapılaması ve kadına sahip çıkma adına horon tepilmesi vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.
 
Son Güncelleme: 26.11.2016 15:07

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol