17 Haziran 2017 Cumartesi 08:36
Ziraat Odası Başkanı uyarıyor: “Küllenme hastalığına dikkat…”

Trabzon Habercisi Haber Merkezi - Röportaj: Mustafa KUL

Fındık üretiminde küllenme hastalığına karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Mustafa Bekar, rekolte tahmini konusunda açıklama yapmayacaklarını, kararın bakanlık tarafından verileceğini ifade etti.

 “FINDIĞIN GELİŞME AYI ÇOK ÖNEMLİ”
“Fındık Karadeniz Bölgesi için çok önemli bir üründür. Karadeniz Fındığı dünya çikolata üreticileri tarafında benimsenen ve tercih edilen bir üründür. Bu bakimden her zaman alıcısı vardır ve olacak tırda. Ülkemizde verimin artırılması ve kalitenin daha da  yükseltilmesi için, fındık bahçelerinde dikimden, budama, seyrekleşme ve fındık  hastalıkları ile topyekûn bilinçli mücadele edilmesi, ayrıca toplanması harmanlanması, çuvallanmasına kadar bir çok konuda hassas ve kurallarına uyarak, modern tarım ilkelerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Vatandaş 1 dönüm araziden normalde, 200-250 kilo civarında fındık elde etmesi gerekirken, bu rakam günümüzde 100 -150 kg hatta 80-90 kg civarında bir verim alıyor. Bunun nedeni ise üretici fındığına yeterince bakmamasından kaynaklanıyor.  Üreticinin fındığa önem vermemesinin bir çok nedeni var. En önemli sebep ise fındık fiyatları. Bu konuda devlet adımlar atsa da yetersiz kalmaktadır. Fındık fiyatları, serbest piyasa koşullarının kalktığı bir ortamda istenilen rakamı yakalaması asla mümkün değil.”

Küllenme hastalığı fındık için çok tehlike arz eden bir durum olduğunu vurgulan Bekar, bu hastalıkla üretici top yekun mücadele etmesi gerektiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“SON 5 YILDIR GÖRÜLMEYE BAŞLANDI”
Küllenme hastalığı fındık için çok tehlike arz eden bir durum, bu hastalıkla üretici top yekun mücadele etmesi gerekir. Yoksa bu hastalıkla mücadelede istenilen sonucu elde edemeyiz. Küllenme hastalığı Karadeniz iklimini çok sever. Bölgemizde ise bu hastalık son 5 yıldır görülmeye başlandı, 2014 de çok yaygın ve etkili oldu. Son üç yılda fındıkta küllenmeye karşı, tüccarlar da üreticiler de çok duyarlı. Özellikle  Mayıs ve Haziran aylarında çok dikkatli olunması ve ilaçlamanın mutlaka yapılması gerekir. Ziraat odaları olarak bizler, düzenlediğimiz konferans ve panellerle  fındıkta küllenme hastalığı ele alınarak, üreticiler bu hastalıkla ilgili nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda bilgilendiriliyor, uyarılıyor. Fındıkta daha kaliteli ve daha yüksek verim alınması için biz üreticilerimizi ve çiftçilerimizi modern tarım ilkeleri konusunda  daha etkin bir şekilde bilgilendirip yetiştirmeye devam edeceğiz."

“BİR KİŞİ DEĞİL, HERKES ÖNLEM ALMALI”
“Devlet bir çok alanda çiftçimize hibe yolu ile tarım alanında istihdam kazandırmak için uğraş veriyor. Bu cabaların artarak devam etmesi gerekir. Çiftçimiz ve üreticimizde bu destekleri iyi olumlu ve verimli değerlendirmesi gerekir. Küllenme hastalığı fındığa çok büyük zarar veriyor. Fındığın verimi artsa da bu hastalık fındığı bir anda yok edebiliyor. Geçtiğimiz yıla bakarsak küllenme oranının bu yıl düştüğünü ve fındığın veriminde artış olduğunu görüyoruz. Yağmuru ve kapalı havayı seven bu hastalıkla mücadele etmek için tüm vatandaşların duyarlı olması gerekiyor. Her hangi bir arazide küllenme hastalığına karşı çalışma yapılsa bile diğer arazilerde de yapılmadığı müddetçe, hastalık oralardan bulaşabiliyor. Bu nedenle fındıkta küllenme hastalığına karşı top yekûn bir mücadele gerekir."

“HERKES VERDİĞİ SÖZÜN ARKASINDA DURSUN”
“Biz artık Ziraat Odaları olarak rekolte tahminini yapmama kararı aldık. Bizler verdiğimiz sözün arkasında durmamıza rağmen ,sözünde durmayan kuruluşlarda var. Herkes verdiği sözün arkasında dursun. Bu işi artık bakanlık tek elden yapacak ve de yapıyor."

“ZARARI GÖREN KÜÇÜK TÜCCARLAR”
“Karadeniz bölgesinde fındığa verilen değer hiçbir zaman yeterli olmadı. 20 TL’den alınan fındıktan o dönemler her zaman olduğu gibi bir iki büyük tüccar para kazandı. Vatandaş ve küçük tüccarlar ise fındığın daha da artmasını beklerken, bir anda düşüşe geçen fiyatlar yüzünden neredeyse batma noktasına geldi. Bu fiyatın sonucunda bu işin kaymağını yiyenler yine fındık baronları oldu."
 

"T.M.O. ZİRAAT ODALARINA UYMALI..."
Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımına karar verdiğinde, fındık fiyatı için bizleri arayarak, fındik fiyatı konusunda bilgi istedi. Bizde kendilerine,12 TL’den aşağıya olmaması gerektiğini ifade ettik. Fakat birkaç gün sonra 10- 10.5 TL gibi rakamlar açıklanınca tepkimizi göstererek bir çok beyanat yayınladık. Bu yıl için ise tekrar arayıp bilgi ve değerlendirmede bulunmamızı istediler. Bizler kendilerine yine üzerine basa basa söyledik.10-10.5 TL yeterli olmadı. Çünkü piyasa ile aynı durumda, hiç bir fark yaratmıyor. Bir baskı unsuru olmuyor ki fiyatlar yükselsin, gerçek değerine ulaşsın. T.M.O   fındık alımlarına devam etmeli bu sezon için kesinlikle fiyat konusunda Ziraat Odalarından arayarak aldıkları görüşler uygulanmalıdır. Yoksa yine fındık üreticileri mağdur duruma düşer ve fındık baronları bu işten yararlanmak ister.”

Son Güncelleme: 17.06.2017 11:57

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner292