Trabzonlu solist fenomen oldu!

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Trabzonlu solist Oğuzhan Uzun, sosyal medyada yapmış olduğu “Karadeniz dublaj” skeçleri ile de büyük beğeni topladı. Solistlik haricinde sosyal medyada yeni bir akım başlatan Oğuzhan Uzun ile merak edilenlerini konuştuk.

Trabzon Habercisi Magazin Servisi – Haber: Mustafa Kul

TRT Trabzon Radyosu'nda solist olan Oğuzhan Uzun futbolcu, oyuncu, çizgi film karakterleri üzerinde Karadeniz dublajı ekleyerek paylaşıyor. Aynı zamanda birçok şarkısı ile gönülleri de fetheden Uzun, sosyal medyada başlattığı ‘Karadeniz dublaj’ adlı videolarını binlerce kişi izleyip paylaşıyor.

Genç yetenek her ne kadar müzikleri ile tanınsa da o aslında iyi bir ‘Karadeniz dublajcısı’ haline gelmiş bulunmakta. Trabzon olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden binlerce takipçiye sahip olan Uzun, sosyal medyada başlattığı ‘Karadeniz dublajları’ akımını sürdürmek istediğini belirtirken, insanların yüzlerini güldürmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Trabzon Habercisi Magazin Servisi olarak Uzun ile dolu dolu bir söyleşi gerçekleştirdik.

İşte Oğuzhan Uzun hakkında bilmedikleriniz...

Karadeniz dublajlı videolarınız çok sayıda kişiye ulaşıyor ve çok beğeniliyor. Bu size ayrı bir kimlik kazandırmış olsa gerek... Ayrıca Solist yanınızda var söz ve müzik tutkunluğunuz da.... Oğuzhan Uzun’u sizden dinleyelim biraz.

Doğma, büyüme Trabzonluyum. Lise ve Üniversite hayatımı Trabzon’da geçirdim. Üniversite stajı için Kocaeli’ne gittim. Küçüklükten beri solistlik hayalım vardı. 2009 yıllarında başlamıştım. Biraz tuhaf olsa da Üniversite de 2 yıllık makina teknikerliği bölümü okudum. Kocaeli’nde stajımdan sonra işe başlayacaktım. Ama ben müziği seçtim. Aslında ikisini de yapabilirdim. Kendimi Trabzon’a attım müzik hayatımı sorgulamak istedim. İşte o sırada olan oldu.. Kendimi dublajın içinde buldum. Aynı zamanda aktif olarak TRT Trabzon Radyosu'nda Karadeniz solistliği yaparken, arkadaşlarımla kafelerde, özel günlerde sahne alıyoruz.

Neden Karadenizli dublajı?
Dublaj yapmaya yaklaşık 1 yıl önce başladım. Heves olarak başladım. Yörenin şivesini çok iyi biliyorum. Çocukluğumda taklit yeteneğim vardı. Çizgi film karakterlerinden ve Nihat Doğan gibi bir kaç ünlü ismin ses taklidini yapabiliyordum. O dönemler öyle bir merakım vardı. Tabi solistlikten sonra dublörlük işine de girmek istedim. İstanbul Türkçesini her ne kadar konuşsak da, yöremizin şivesini yapmak daha kolay. O yüzden Karadeniz dublajını seçtim.

Yakın çevrenden nasıl tepkiler aldın?
Akrabalarım il dışında yaşıyordu. Ziyarete gittiğim zaman bana hep sen neden sizin yörenin şivesi ile konuşmuyorsun? derlerdi. Konuştuğum zamanda çok hoşlarına giderdi. İlk dublajım Ronaldo’ya oldu. Ronaldo’nun ağızından fındık fiyatlarını yöremiz şivesi ile dublaja çevirdim. Çevremden olumlu tepki alınca devam etme kararı aldım. Aynı zamanda yaptığım dublajlı işini de çok sevdim.

Söz ve Müzik tutkun nereden geliyor?
Ben küçükken babam bağlama çalardı. Bana da öğretmeye çalışıyordu. O türküyü söyle, şu türkü söyle derken, solistliğe yönelmeye karar verdim. Kendi ekipmanı kurmaya çalıştım. Kendi müziğimi yapabilir miyim? Diye sordum kendime... Daha sonra bir kaç girişimde bulunarak ekipmanımı kurdum ve kendime ait sözlerimle müziğimi yaptım… Şimdi ise çok güzel bir ekiple işime devam ediyorum.

Sanatçılık eğitimi aldın mı?
Sanatçılık eğitimi almadım. Küçüklükten beri kendi kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Fakat TRT Trabzon Radyosunun bana çok katkısı oldu. Ve hala kendimi eğitiyorum.

Takipçilerinden şikâyetçi oldun mu?
Şikâyet durumu şöyle. Beni destekleyip, sevenlerimden çok sayıda mesaj geliyor. Herkese elimden geldiği kadar dönmeye çalışıyorum. Fakat bu pek fazla işe yaramıyor. Mesaj atanlar bu duruma anlayış göstermeden kötü amaçlı anlaşılmalar nedeniyle durum hayal kırıklığına dönüşüyor. Fakat bana gelen acil durum kan aranıyor, kayıp aranıyor… Gibi mesajlara öncelik verip hesabımda paylaşıyorum. Bu konuda çok hassasım. Ama normal sohbet konusunda destekçilerime cevap vermekte zorluk çekiyorum.

Hobi için mi yoksa profesyonel olarak mı yapıyorsun?
Şuan hobi olarak yapıyorum. Fakat profesyonel süreci için çalışmalara başladım. Bir insanın hüznünden alıp yüzüne tebessüm verebiliyorsam artık bu işe profesyonelliği katmam gerekiyor. Bu konuda yoğun performans harcıyorum. Bazen mesajlar geliyor. ‘Bugün moralim çok bozuktu. Senin sayende iyi oldum’ diye... Bu tarz mesajlar beni daha da mutlu ediyor... Bu yüzden bu işi en iyi şekilde yapmak istiyorum.

Yenilik olarak neler düşünüyorsun?
Aslında yenilik olarak çevremdekilerle fikir alışverişinde bulunuyoruz. Neyi nasıl yaparız? diye. Şuanda çizgi film karakterleri üzerine yoğunlaştım. ‘Patron Bebek’ filminin dublajlarını yapıyorum. Karadeniz şivesi ile gerçekten harika videolar ortaya çıkıyor. Belgesel videolara yönelmeye çalıştım. Fakat o konuda umduğum gibi olmadı. Bu işi yapan Türkiye’de Veysel Zaloğlu gibi bir çok isim var. Zaloğlu bu işin üstadı. Onların yaptığı gibi videoları insanların güldüğü videolardan yapmak istemiyorum... Artık yeniliğe açık ve gündeme dair dublajlar yapmak istiyorum.

Yeşilçam dizilerindeki oyuncuları Kemal Sunal gibi veya günümüz diziler üzerine dublaj yapmayı düşündün mü?,
Şuan o konuda çalışma yapmayı düşünmüyorum. Kemal Sunal gibi isimler çok komikti zaten onların üzerinde dublaj yaparak insanları güldürmemin anlamı olmaz ki. Daha çok yabancılar üzerinde mesela Ronaldo gibi ünlü isimlerin üzerinde durmak istiyorum. Farklılık açısından tabi...

Trabzonlu fenomenler ile görüşüyor musun? (Gökhan Uzunali, Reşat Hacıahmetoğlu, Bilal Hancı gibi isimlerle...

Hepsi ile tanışıyorum. Gökhan Uzunali abim ile aramın daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Arada fikir alışverişinde bulunuyoruz. Yani aramız iyi hepsiyle...

Dublajları nasıl kurguluyorsun?
Günlük hayatta herhangi bir anda aklıma bir şey gelince kurgulamak için not alıyorum. O gün çalışma yapacağım zaman doğaçlama ile ilerliyorum. Bazen ülke ve yerel gündemi ele alarak videolar yapıyorum. Siyasi videolar ve argo kelimelerden kaçınmaya çalışıyorum.

Hangi takımı tutuyorsun, takım için dublaj videoları hazırladın mı?
Fanatik Trabzonsporluyum. Artık şampiyon olmasını çok istiyorum. Takım için bir kaç video yaptım ve yayınladım. Oldukça ilgi gördü. İlerleyen günlerde yeni videolar hazırlayacağım.

Geçimini nasıl sağlıyorsun?
Geçimimi solistlikten sağlıyorum. Arkadaşlarım ile canlı müziğe, özel günlere gidiyoruz. Youtube’de kanalımız var. Arada beste yapıp satıyoruz. Aslında kazancımız bir nevi buradan çıkıyor. Belirtmem gerekirse, dublaj yaparak para kazanmıyorum. Ailemin desteği ile bu zamanlara geldim. Tüm destekçilerime ve sevenlerime ayrı ayrı teşekkür ederim.

İşte sizin için hazırladığım Oğuzhan’ın müzikleri ve Karadeniz dublajları...


 

Bu arada Oğuzhan’ın Trabzonspor için yaptığı marşı sizlere tekrar hatırlatmak isteriz...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434