03 Ekim 2016 Pazartesi 09:40
Bilim adamından Trabzonspor tespiti
Özel Haber: Faruk ATA
Tarihinin en zor sezonunu yaşayan Trabzonspor’un kente kazandırdıkları küçümsenmeyecek kadar çok.. Bu sezon lige kötü bir başlangıç yaparak taraftarlarını üzen, kentin ekonomisini dahi etkileyen bu başarısızlıkları KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ile konuştuk..
Baykal, Trabzonspor’a her yıl şampiyonluk misyonu yüklemenin ardından gelen başarısızlığın kentin tamamını etkilediğini belirtirken, “Uzun hesap yapmak lazım” vadede görüşünü savunuyor.
Rektör Süleyman Baykal, Trabzonspor’un, Trabzon’a kazandırdıklarının gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek,  “Trabzonspor bizim için önemli ama Trabzonspor eşittir şehir, şehir eşittir Trabzonspor demek değildir” dedi.
  • “Uzun vadede hesap yapmak lazım…”
Türkiye gerçeğinde paranın bu kadar etkin olduğu dönemde Trabzonspor’un geride kaldığına değinen Rektör Süleyman Baykal, “Ama bir şeyleri çok iyi planlamak lazım. Lakin Trabzon’u tek başına Trabzonspor ile özdeş haline getirirseniz bu defa başarısızlıklar Trabzon’a çok olumsuz yansır.. Bugün yaşanan başarısızlıkların temelinde bu yatıyor. Türkiye’nin spor gerçeği, spor dünyasında paranın çok etkin olduğu dönemde maalesef Trabzonspor geride kalıyor. Neden geri kalıyor? Çünkü, İstanbul’da veya büyük şehirlerde futbola aktarılan parayla Trabzon’da aktarılan para bir değil. Bence uzun vadede hesap yapmak lazım. Trabzonspor’a sürekli şampiyonluk peşinde koşan bir misyon yüklerseniz başarısızlık yaşandığı zaman şehirde bir üzüntü havası bürünüyor. İşte takımı bu yapıdan çıkarmak lazım” diye konuştu.
  • “Yöneticilere üzülüyorum..”
 “Trabzon için Trabzonspor’dan daha önemli unsurlar da var. Bunları gözardı etmemek lazım. Mesela Trabzonspor’daki yöneticilere de üzülüyorum. Bunca emek veriyorlar, hep başarısız gibi gözüküyorlar.. Ama vatandaş olarak bilmemiz lazım..  Neredeyiz?. Trabzon nerede. Hiçbir şehir, şehrin hiçbir kurumu, o şehrin genel havasının dışına kolay kolay çıkamaz. Trabzon şehrinin marka değeri ne kadar yüksekse Üniversiteyi etkiler, Üniversite’nin başarısı ne kadar yüksekse Trabzon’u etkiler. Aynı durum Trabzonspor için de geçerli. “
  • “Evet hakkımız yendi mi? Yendi. “
“Hakkımızın yenildiğini herkes çok iyi biliyor.. Ama bunu bir sürtüşme veya bir çatışma ortamına sokmak Trabzonspor’a bir katkı sağlamaz. Çünkü öyle veya böyle Trabzonspor’un Anadolu’da albenisi ve cazipliği vardı. Ne oldu şimdi bu cazipliğini kaybetti. Trabzonspor’u hesap ederken menfaatlerini veya nasıl daha iyi bir Trabzonspor oluşturabiliriz hesabını yaparken birileriyle çatışmaya, sürtüşmeye gerek yok. Biraz da sporu fanatizmden uzak tutmak lazım. bana göre bu son dönemlerde kulüpler arasında sıkıntıya yol açan olaylarda daha akıllıca konuşabilirdik.”
  • “ Trabzonspor Trabzon için önemlidir.
“Bence kendi hesabımızı kendimiz yapmamız lazım. Orada hizmet veren başkanı var ve birçok hizmet veren, emek veren insanlar var. Başarısızlığı da hemen onların sırtına yüklemenin bir anlamı yok. Şehir olarak Trabzonspor bizim için çok önemli ama bu Trabzonspor eşittir şehir, şehir eşittir Trabzonspor demek değildir. Bu gerçeği de anlamak lazım.”
 
Son Güncelleme: 03.10.2016 09:52

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali Destero 13 ay önce

Ah be Hocam, bir de kendi yöneticilik vasfı konusunda bir demeçe versen ve karşılaştırsan; Trabzonspor başkanlığı ve rektörlük. Aman ha şaka yaptım biri armut biri elma olduğunu karıştırmamalı; ha bir de ortadaki fren, çok gaza basmamalı, duracak yeri bilmeli.

Avatar
Kesmanlı Apo 13 ay önce

Hakkın yenildiğini söylüyorsunuz ama ne yaptını o süreçte; hangi destekleyi açıklama yatınız; hangi dinamikleri harekete geçirdiniz? cevap koca SIFIR yada HİÇ.

Avatar
Hikmet Mangan 13 ay önce

Yahu rektörüm, ne yaptın sen! başladın ehil olmadığınız konular hakkında ahkam kesmeye; ne oldu malum olanı tekrarlamak ne demek şimdi; ilk dört yılda tıp oynuyordunuz ne oldusa sardınız demeç vermeye...

Avatar
Ahme E. Yalman 13 ay önce

rektör beyim; burçlar hakkında ne düşünüyorsunuz; KTÜ nün burcu nedir? ha birde yükseleni

Avatar
m. Külünkçü 13 ay önce

Aman hocam ileriye dönük plan yapmayı tavsiye ediyorsunuz ama bir de yaptığınız icraatları düşünüce ya plan hiç yapmadınız yada yaptığınızın hayali içinde rüyadasınız.

banner292