01 Aralık 2016 Perşembe 13:17
Eski yöneticiden fişek gibi sözler

Röportaj: Faruk ATA

Fotoğraflar: H. Gökhan KESKİN

Trabzonspor kötü saha sonuçlarının bedelini ağır ödüyor.. Yeni yönetimin göreve gelmesinin ardından yapılan ekonomik yapılanmalar, kamuoyunun bir bölümünde olumlu karşılansa da, bir kısmı bu yapılanmanın Trabzonspor’u kurtaramayacağından söz ediyor.. Takımın aldığı tarihi kötü saha sonuçları, önceki yıllarda yapılan yanlışların bir devamı olarak görülüyor.. Acımasızca eleştirilen yönetim kurulu ve Teknik Direktör Ersun Yanal, hedef olmaya devam ediyor..

Trabzonspor’un eski yöneticilerinden Mustafa Erdem, gözü pek, sözünü sakınmadan, zaman zaman da dozajı yükselterek eleştirilerini yapan bir işadamı.. İş hayatına Trabzon yanında, Muğla’nın Göçek’de devam eden Mustafa Erdem, bu arada Trabzon Ortahisar İlçesi Belediyesi Meclis Üyeliği görevini de sürdürüyor ve her ay meclis toplantıları için Trabzon’a geliyor. Söyleşi teklifimize olumlu cevap veren Mustafa Erdem her zamanki gibi fişek gibi sözlerle eleştirilerini sıraladı.

 “ Trabzonspor, Trabzon’dan idare edilmelidir..”
“Ben yılın büyük bir bölümünü Trabzon dışında geçiriyorum. Fakat Trabzonspor’u burada yaşayanlardan daha iyi izleme şansım oluyor. Trabzonspor’un Trabzon dışından idare edilme gibi bir şansı yok. Trabzon’un dışındaki adam gelecek, reklamını yapacak, televizyonlara çıkacak, tweetlerini atacak, daha sonra gidecek. Trabzonspor yenilmiş, yenilmemiş umurunda değil. Onun hanesine kötü bir şey yazılmıyor. Aksine hep artı yazıyor. İşin sıkıntısını burada yaşayan insanlar çekiyor. Trabzonspor buradan yönetilmeli. Buradan idare edilmediği sürece Trabzonspor’un başarılı olma şansı bence hiç yok. “

-“Menejerlik sistemi ile yanlış transferler başladı…”
“Transferlerde hata üstüne hatalar yapılıyor. Gelen gideni aratıyor. Trabzonspor’daki yanlış transferler 15-20 yıl önce başladı. Yani dışa açılmayla başladı. Yanlış transferler, Menajerlerin kulübün içerisine girmesiyle başladı. Bir takım kişilerin futbolcular üzerinden para kazanmasıyla başladı. Bunları Trabzonspor’da yöneticilik yapan herkes bilir. Lange ile başladı ve arkası devam etti. Daha önceki transferlerde de hatalar vardı fakat, komisyon yoktu. Yıllar önce herkes birbirini denetleyebiliyordu. Trabzonspor’un defterleri ne zaman Trabzon’dan uzaklaştı, para işi de başladı.”

“Paraşütle inip yönetici oluyorlar.”
“Trabzonspor’un scoutla falan ne işin var. Senin scout ekibin buradaki alt yapın. Orası para aklama birimi gibi bir şey. Şeffaf, cam gibi olacaksınız. Transferlerde kime para verdiniz belli olacak.. Orada insanlar o paranın Trabzonspor’un parası olduğunu bilecek ve ona göre hareket edecek.. Adam beyanat verecek kendi zevkine göre, parayı kulüp ödeyecek. Futbol Federasyonu ceza kesecek, parayı kulüp ödeyecek. Bu yönetici arkadaşların Trabzonspor’da yöneticilik yapma şansı bile yok. İyi niyetli arkadaşlara bir şey demiyorum. Bir kulübün içerisinde bu kadar yanlışlar olabilir mi.  Böyle yöneticiler olduğu sürece bu kulübün düzelme şansı olmaz. Bugüne kadar ben de dahil 500 tane yönetici arkadaşımız olmuş. Ama biz sıfırdan gelip yöneticilik yaptık. Şimdikiler paraşütle inip yönetici oluyorlar. “

“Tek adamlık dönemi ile çöküş başladı..”
“Trabzonspor’da tek adamlık M. Ali Yılmaz ile başladı.  Ondan sonra Trabzonspor’da çöküş başladı. Özkan Sümer’in ilk dönemi tek adamlık değildi. Ekip işiydi ve başarılı oldular. Arkasından Nuri Albayrak’ın tek adamlık döneminde çöküntü devam etti. Arkasından Sadri Bey geldi daha kötü oldu. İbrahim Hacıosmanoğlu geldi daha beterini yaptı. Trabzon dışından biri geldiği zaman tek adamlık yürürlüğe giriyor. Fakat Trabzon içinden olduğu zaman sorun yok. Trabzon içerisinden birinin kapısını çalar, iş yerine gidebilir, sokakta onu tutabilir hesap sorabilirsin. Şimdi ki mevcut başkan Muharrem Usta’yı tweetle görebilirsiniz. Böyle bir yöneticilik anlayışı olması mümkün değil. Bir de ben anlamıyorum, yönetici arkadaşlar nasıl doğruyu görüp hareket edemezler. Sen Sadi hoca ile devam ederken milyonlarca  para verip ismi şaibelere karışmış bir insanı getiriyorsun. “

“Ersun Yanal’ın aklı Bodrum’daki teknesinde…”
“Ersun Yanal’ın gidişi de kötü, gelişi de çok kötü. Ben yönetici olsam değil onları kulübe, kulübün etrafında dolaştırmam. Ersun Yanal’ın aklı Bodrum’daki teknesinde. Onun oradaki normal hayatını da görüyorum ben. Ersun Yanal diyor ki sürem dolsun gideyim. Öyle olunca takımı bir tık yukarı getirme şansı yok. Trabzonspor’un şampiyonluğu kaçırdığı yıl Trabzonspor için söyledikleri ortada. Bu adam burada heyecan yaşamıyor ki. Sözleşmesi gereği parasını alıp gidecek. Trabzonlu bir hocanın yapacak olduğu atraksiyonları yapamaz. Beşiktaş ve Osmanlıspor’un başında iki Trabzonlu Teknik Direktör var. Biz bu adamları değirmende öğütüp göndermişiz. Şimdi bu adamların yerine getirdiğimiz adamlardan medet umuyoruz. Bütün Türkiye bizim iki tane hocamıza bakıyor. Biz de Fenerbahçe’nin kovduğu Ersun Yanal’a bakıyoruz. Trabzon uyuyor, kış uykusuna yatmış. Hem şehir, hem de Trabzonspor’da yöneticilik yapan insanlar kış uykusuna yatmış.”

 “Trabzonspor Holding olsaydı şimdi batmıştı…”
“Trabzonspor holding olsa idi şimdiye kadar batmıştı ve kulübe kayyum atanmıştı. Trabzonspor;  marka değeri olduğu için batmadı.. Şu anda yapılan borcu ötelemek. Şimdiki yönetimle alakalı pek bir şey söylemek istemiyorum. Fakat bundan önceki yönetimler gerçekten Trabzonspor’a ihanet etti. Bunların hepsinin ihraç edilmesi lazım. Berat Albayrak işin arkasında sağ olsun. Ona teşekkür etmek lazım. Borç azalmadı, yükseldi. Krediler alınmış. Yöneticilerin vereceği parayla bu iş olmaz. Fakat ortada bir gerçek var. Yıldırım Demirören, 100 trilyonla bıraktı gitti Beşiktaş’ı. Fakat şimdi gelen Fikret Bey hem başarı getirdi, hem borçları bitirdi, hem de stadı yaptı. Siz iyi bir yönetim anlayışı yaparsanız borcu da eritebilirsiniz. Takımı başarıya götürebilirsiniz. Doğru temeller üzerine kuracaksınız. Hedefi belirleyeceksiniz. Fakat takım iyi değil, yönetimde başarılı olmayınca sorun oluyor. Takımın başarılı olması bence yönetime bağlıdır.”

“-Ben Başkan olsam bırakırdım. Bırakmıyorsam….”
“Ben başkan olsam ‘ben bu işi yapamadım’ der bırakırdım. Onların böyle bir düşüncesi yok. En azından bu ayki seçimde yönetimi yenileyip, takviye alarak devam etmeli. Seçimli bir karar alıp takviye yapmaları lazım. Yeni bir yönetimle hızla devam etmeleri lazım. Ben bu işi beceremedim kusura bakmayın arkadaşlar demiyorsa takviye yaparak yönetimin karar alıp seçimli kongre tarihi belirlemesi lazım. İlkeli bir duruş sergilemesi lazım. Ben hep söylüyorum. Trabzonspor’un başkanı Trabzon’da olmalı. Şimdikilerin hepsi bizim arkadaşımız. Ekonomik olarak eziliyorlar.”

“Trabzonspor enfarktüs geçiriyor…”
“Akyazı Stadı görüntüde çok kurtaramaz mali yönden takımı. Berat Bey destek vermediği sürece kurtaramaz.  Trabzonspor’un borcu 500-600 milyonlara yükseldiği söyleniyor. Bu rakamlarda 20 milyon dolar para değil.  Akyazı’nın iyi pazarlanması Trabzonspor’a sadece bir nefes aldırır. Trabzonspor şu anda ekonomik olarak enfarktüs geçiriyor. Kalp krizi değil enfarktüs. 20 milyon dolar az para değil fakat iki tane Muhammet’in parası. Muhammet Demir’e 30 trilyon verilmiş. Muhammet Beşir sana daha çok gol atmış. Biz hala bu gerçekleri göremiyoruz. “

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434