19 Ekim 2017 Perşembe 14:55
Trabzonspor yönetimine görevi kötüye kullandılar davası!

 Trabzonspor üyesi Atilla Ataman, bordo mavili takımın yönetim kurulu ve Başkan Muharrem Usta hakkında görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle dava açtı. Dava dilekçesinde, Trabzonspor mevcut yönetiminin Siyasi iradenin desteğini kötü yönetime destek gibi gösterdiklerini belirten Ataman, yönetimin kendi muhafazısına bırakılan şirket mal varlıklarından şirket aleyhine veya başkalarının lehine tasarruflar yaptığı konusunda ciddi ve makul bir şüphe vardır ifadelerini kullandı.

İşte Ataman'ın dilekçesinde yer alan şikayet :
 
Bilindiği üzere anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ile şirket tüzel kişiliği arasında hizmet ve/veya vekâlet sözleşmesi ilişkisi vardır. Dolayısıyla şirket yöneticileri ile müdürleri, şirket mallarını basiretli bir tacir gibi idare etmek ve özen yükümlülüğünü yerine getirerek şirketin faaliyetlerini yürütmek, amaçlarının gerçekleşmesini sağlamak ve vekil olarak asilin bir başka deyişle şirketin çıkarlarını korumakla görevli ve yetkilidir. Dolayısıyla, mevcut olan hukuki ilişki kapsamında, şirket yöneticisi ve müdürleri şirketin hak ve menfaatlerine uygun olarak ortaklığı idare ve temsil edeceklerini ve bu hak ve menfaatleri yine şirket lehine kullanacaklarını taahhüt ederler. Ayrıca vekalet sözleşmesi gereği yönetim kurulu üyeleri hafif kusurlarından dahi sorumludurlar.

Şirket varlıkları, yönetim kurulunun muhafazasına bırakılmıştır. Dolayısıyla yönetim kurulu şirket mal varlığı açısından zilyet konumundadır. Bu zilyetliğin amacı ise yukarıda açıklandığı üzere şirketin hak ve menfaatlerine uygun olarak ortaklığın idare ve temsil edilmesidir. Bu zilyetlik ilişkisinin amacı dışında kullanılarak şirket mal varlığında tasarrufta bulunulması TCK m.155 kapsamında güveni kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır. İlgili maddede “ (1) Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyetliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyetliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkâr eden kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.”, denilerek suçun seçimlik bir veya birkaç hareketle sübut bulacağı açıklanmıştır. 2. Fıkrada ise “Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. “, denilmek suretiyle somut olaydaki durum ve benzerleri değerlendirilmiştir.

Somut olaya bakıldığında Trabzonspor A.Ş mevcut yönetiminin dışarıdan bir gözle dahi bakıldığında görülebilecek kadar bu zilyetlik durumlarını istismar ettikleri açıktır. Zira Genel Kurul mali rapor kayıtlarına göre yaklaşık 400 Milyon TL olarak aldıkları şirket borçlarını kısa süre içerisinde 2,5 katına çıkardıkları yaklaşık 1 Trilyon TL’ye çıkardıkları ifade edilmektedir.  Buna karşın herhangi bir yatırım veya gider kalemi ortaya koymadıkları gibi kulüp değeri ve varlıklarında azalmaya sebebiyet vermişlerdir. Ayrıca en son 15.10.2017 tarihinde oynanan Akhisar Belediyespor, Trabzonspor maçında görüldüğü üzere bizzat bu yönetim Trabzonspor’ dan gönderdiği futbolcuların takım iskeletini oluşturduğu Akhisar Belediyespor gönderilen futbolcuların yaklaşık 10 kat değerde fazlasına alınan Trabzonspor takımını 6-1 lik tarihi bir skor ile yenmiştir.

Ayrıca ilgili yönetim Kurulu ve başkanı kongre süresinde oluşan siyasi iradeye yakın kişilerin desteğini adeta kötü yönetimini de destek gibi lanse edilerek ilimizin ve Ülkemizin istikrarına da zarar vermektedir. Bu durum bile başlı başına yönetimin kendi muhafazasına bırakılan şirket malvarlığından şirketin aleyhine, kendilerinin veya başkalarının lehine tasarruflar yaptığı konusunda ciddi ve makul bir şüphe oluşturmaktadır.

DELİLLER: Şirket kayıtları
 
NETİCE VE TALEP : Yukarıda kısaca açıklandığı üzere şikayet edilen Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasının ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim.

Son Güncelleme: 19.10.2017 15:19

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol