04 Ekim 2016 Salı 14:21
Trabzonspor’un tüzüğü seçimli kongre diyor, Muharrem Usta ne diyor?
Trabzonspor’da yaşanan kötü günlerin şoku sürerken Aralık ayında yapılması gereken olağan genel kurulun seçimli yapılması gündeme taşındı.

İstenilen saha sonuçlarının alınamaması üzerine camianın önde gelen isimlerinden Başkan Muharrem Usta’ya “Kongre yap ve yönetimini yenile” şeklinde öneriler geldiği kaydedildi. Yönetimin içerisinden bazı isimlerin bu düşünceye sıcak baktıkları gelen bilgiler arasında.

Başkan Muharrem Usta’nın (Sicil, denetleme, arşiv) kurullarını oylatacağı, yönetim kuruluyla ilgili oylama yapılmayacağını yakın çevresine ifade ettiği iddia ediliyor.

Edindiğimiz  bilgilere göre 2016 Aralık ayında yapılması gereken olağan genel kurulun Trabzonspor’un tüzüğüne göre seçimli olağan genel kurul yapılması gerekmektedir. Mevcut yönetim kurulunun olağanüstü kongre kararı ile göreve geldiğini hatırlatıyor, olağan kongrenin seçim takvimine göre 15-22 Aralık 2016’da olması gerektiğini ifade ediyoruz.

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun görevde kaldığı süreyi göz önüne alırsak, olağanüstü kongre ile göreve gelen Hacıosmanoğlu yönetiminin görev süresini 2013 Aralık ayında yapılacak olan olağan kongrede görev sürelerinin dolmuş olacağından, genel kurula oylama yaptırılarak 2013 Aralık ayında seçimli genel kurul yapılmaması, Hacıosmanoğlu yönetiminin 6 aylık görev süresinin 3 yıla çıkartılması için önerge sunulmuş ve oylama yapılmıştı. Bu oylama her ne kadar tartışmalara mahal verse de Hacıosmanoğlu yönetiminin görev süresi genel kurul kararı ile 3 yıla çıkartılmıştı. Neticesinde gelen tartışmalar sonucunda bazı genel kurul üyelerinin usulsüz oylama yapıldığına dair şikayetleri sonucunda mahkeme kararıyla yönetimin 2016 Aralık ayında yapılması gereken olağan seçimli genel kurul süresi dolmadan yetkisiz kılınması sağlanmıştır. Bunun sonucunda Trabzonspor Kulübünün daha fazla zarar görmemesi adına (Kayyum ataması) Hacıosmanoğlu yönetimi olağanüstü seçim kararı almıştı.

İbrahim Hacıosmanoğlu, Celil Hekimoğlu ve Muharrem Usta 2015 Mayıs’ta yapılan olağanüstü seçimde adaylıklarını koydular. Seçim öncesi Trabzonspor Divan Başkanı Sn. Av. Ali Sürmen üç başkan adayı ile görüşerek hazırladığı ibranameyi kendilerine tebliğ ederek imzalamalarını istemişti.  (İbranamenin içeriği kısaca; 2016 Aralık ayında yapılacak olan olağan kongrenin tüzüğümüze göre uygun yapılması dolayısıyla seçimli olağan kurul olmasını olması yönündeydi.) Başkan adaylarından sadece Hekimoğlu Şirketler grubu İcra Kurulu Başkanı Celil Hekimoğlu ibranameyi imzalamıştı. Hatırlanacağı gibi  o günkü beyanatlarında Hekimoğlu, “Şaibelere mahal vermemek ve seçilecek yönetim kurulunun altı aylık süre sonunda güven tazeleyip kongreden daha güçlü çıkacağına, asıl olanın Trabzonspor kulübü ve değerleri olduğuna inandığım için ibranameyi imzaladım” demişti.

Divan Başkanı Sürmen’in daha önce yaşanan tüzük karışıklığı ve dolayısıyla mahkeme davalarından dolayı yeni bir karışıklığa meydan vermemek ve Trabzonspor’u kaosa sürüklememek adına bu ibranameyi Trabzonspor tüzüğüne göre hazırlamıştı. Mevcut yönetim kurulu ve başkanı Aralık’ta yapılacak kongrenin seçimli yapılmaması durumunda, tartışmaları beraberinde getirecek ve Trabzonspor’u tekrar mahkeme kapılarına taşıyacaktır.

Trabzonspor Başkanı ve yönetim kurulunun 300 günlük görev süresi içerisinde yapılan icraatları, delegelere anlatarak güven tazelemesi bekleniyor.

 Trabzonhabercisi.com Haber Merkezi
Son Güncelleme: 05.10.2016 16:59

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Reha 1 yıl önce

Hala anlamadiniz mi? lafa gelince borc azaldi de durum ortada borc arti adam olsa fenere degil bize sponsor olurdu...!

Avatar
Ali 1 yıl önce

Usta geldi geleli maç kazanamıyoruz!

banner292