Trabzon’un Esentepe Mahallesi Muhtarının isyanı: “Şehrin göbeğinde varoş olmuşuz…”

Suriyelilere verildiğini belirterek, “ Esentepe Mahallesinde önceleri herkes birbirini tanırdı. Şimdi şehrin merkezinde varoş olduk. Boşaltılan evler madde bağımlıların yuvaları haline geldi.” diye dert yandı.

İşte Esentepe Mahallesi Mustafa Ayvaz’la yaptığımız röportaj…

 -“MAHALLEYE GİREN ÇIKAN BELLİ OLMAZ HALE GELDİ”
En büyük sorunumuz, Karayolları tarafından kamulaştırılan binaların bilinçsiz bir şekilde vatandaşlar tarafından yıkılması ve daha sonra bu binaları madde bağımlılarının mesken tutmasıdır. Bunu biz kaymakamlıkla da görüştük, valilikle de görüştük, emniyetle de görüştük. Ne oluyor ihbar geliyor, emniyetimiz Allah razı olsun kırmıyorlar gelip bakıyorlar. Gecenin geç saati oluyor. Benim tek gayem kamulaştırılan binaların parasını Karayolları veriyor ve bu binalar devletinse, devletin kontrolünde bir an önce yıkılıp oturulmaz hale getirilmelidir.”

-“ŞEHRİN GÖBEĞİNDE VAROŞ MAHALLESİ OLMUŞUZ”
Biz bu madde bağımlısı gençleri tanımıyoruz. Kendi mahallemizden de aralarında gençler var. Çünkü bugün 85 mahallenin en büyük sorunu bu. Fakat bizim mahallemiz, Çömlekçi, Değirmendere, Gazipaşa, Boztepe’nin bir kısmı ne oluyor bütün doğusu batısı hepsi bizde. Affedersiniz bir varoş mahallesi olmuşuz. Kimin ne yaptığı belli değil. Ben şimdi burada doğmuş büyümüş sayılırım. 11 yaşımda buraya geldim. 65 yaşındayım. 50 senedir bu olay böyle. Kentsel dönüşüm olayı var. Karayolları olayı var. Fakat alt yapı, üst yapı dediğim gibi bu evler en büyük sorunum bunlar.

-“YATTIKLARI YERDE İNAK BAĞLASAN DURMAZ”
Suriyeliyi evine koyanlar bu işten çok memnun. Gidip diyorsun ona ki, işte bak bunlar sokakları pisliyor, dışkılarını dahi dışarıya yapıyor. Evde lavaboya tuvalete gitmiyor bu insanlar. Yatağa sadece bir battaniye atıyorlar. Bunlara devlet, kurumlar, kamu, bizler, vatandaşlar dünyanın yardımını yapıyor. Fakat bu insanlarda bizim gibi bir çorba yapayım da içeyim yok. Bunlar hep hazır yiyorlar. Yerlerinde öyle alışmışlar. Çocuğunu yolluyor oradan 2 dilendiriyor, elinde 10 TL, 20 TL var geliyor. Neye ihtiyacı var. Muza ihtiyacı var, neye ihtiyacı var meyvenin en kalitelisine ihtiyacı var. Gidip hemen alıyorlar. Yaşantıları çok güzel yemeleri çok güzelde yaktıkları yerde çok affedersiniz inek bağlasan durmaz.

-“TRABZONLU’DAN KARŞILIĞINI ALIYORUM, SURİYELİ’DEN ALAMIYORUM”
Bu insanları evine koyanlar memnun. Evine koymayanlar bu mahallede muhtar yok mu? Muhtar bunları başımıza niye sardı? diyor.  Elimizde öyle bir kanun var ki. Devlet bize diyor ki, sen şimdi Suriyeliyle benim yanıma geldin. Seninle kavga etse, seni alacağım onu koruyacağım. Neden, onun elinde ki kâğıda sığınmacı geçici sığınmacı yazıyor. Maalesef bunlar bizim gerçek Suriyeli vatandaşımız değil. Bende var bir tane Suriyeli var. Şuan da Erdoğdu’da oturuyor, benimle çalışıyor. Benden önce namaza gider. 1 TL veremezsin. Lüks yerde oturuyor. Çalışıyor haftalığını alıyor. Marangoz arkadaşım var burada onunla çalışıyor. Fakat bu diğerleri hani biz eskiden Çingene derdik, dışlamazdık da öyle derdik o zamanlar. Şimdi bunlarda bakıyorsun elindeki kâğıda Hatay yazıyor. Karısı çift pasaportlu. Adam Diyarbakır yazıyor kâğıtta karısı Suriye yazıyor. Adana yazıyor onda da aynı şekilde. Dönüyorsun bu tarafa diyorsun sen nerelisin. Diyor Suriyelim. Elindeki geçici oturum belgesine bakıyorsun sonra. Ne oluyor bu sefer biz nasıl buranın halkıyla hak hukuk çerçevesinde ilgileniyorsak Suriyelilerle de ilgileniyorsun ama senden alıyorum ondan karşılığını alamıyorum.

-“ÇOCULARIMIZ, ONLARIN ÇOCUKLARIYLA UYUM SAĞLAYAMIYOR”
Bunlar çok affedersin kuma giderler kadını erkeği oturur olduğu yere tuvaletlerini yapar döner köpek gibi ayağını üzerine kum atarak oraya bıraktığı dışkının kapatır çıkar gider. Onların çocuklarının girdiği alanı benim okul alanım var. Bakın şuraya Bilim Sanat Merkezi yapılıyor. Fakat bütün millet bu mahalleden kaçıyor. Neden, çocukları bunların çocuklarıyla beraber uyum sağlayamıyor. Saldırgan çocuklar.

-“TRABZON GÖBEĞİNDE MÜLTECİ MAHALLESİ OLMUŞUZ”
Bizim mahallemize kayıtlı nüfus 4.700. Fakat bu mahallede yaşayan 6.000’den fazla insan vardır. Bizim mahallemizde şimdi doğulu vatandaşlarımız da var. 1  kişi evi tutup oturum almış fakat 10 kişi oturuyor evde. Bir nevi Trabzon’un göbeğinde mülteci mahallesi oldu burası. Bizim hiç kimseyi dışladığımız yok. Zaten dışlayamayız. Görev icabı veya görevimi dışında. Fakat bende diyorum ki benim mahallemde atıyorum 29 numaralı binada kim oturuyor, Mustafa Ayvaz oturuyor. Ben bunu bileyim. Fakat biz bunu bilemiyoruz. Ben bazen mahallede alttan yukarı bit turluyorum eşimle çarşıya falan giderken. Vallahi saat 8 - 9’larda adam geçiyor tanımıyorum. Eşime diyorum bu kimdir? Eşim bana diyor ki bana ne soruyorsun muhtar değil misin? sen tanıyacaksın ben değil. Ben nesini tanıyayım adamı gördüğüm yok.

-“MADDE BAĞIMLILILARIN MESKENİ HALİNE GELDİ”
Benim en büyük sorumum 413 -  411. arasındaki sokaklar, Şehit Ayhan İncekara Caddesi’nden dağ dibinde kalan üç yüz küsur kadar bir binam var. Bu alanda şimdi karayollarının tünel çalışması var. Ne oluyor mahkeme bitiyor. Sen gidip paranı alıyorsun. Sonra gelip evin camını çerçevesini sana yarıyorsa alıyorsun. Diğer korsan inşaatçılar var. Demiri kablosunu bakırını çeken. Geliyor adam koyuyor eve pat diye bir tane, diyorum ona oğlum ne yapıyorsun bu devletin izin aldın mı yıkmak için? Sen bu tarafı yıktın evin. Kaldı diğer tarafı. Esecek bir rüzgâr düşecek vatandaşın kafasına o zaman ne olacak. Bu sefer o korsan inşaatçı diyor ki. Abi bana neden kızıyorsun, ben dedim ev sahibine diyor. Ya ev sahibi almış parasını.  Ev sahibi artık karayolları veya belediye. Allah’ım inşallah izin verir de yakın zamanda gelip buraya müdahale ederler. O işte çok büyük bir sorun işte. Ne oluyor bu arada madde bağımlıları geliyor buralara. Ben burada oturuyorum ve cebime param yok. Sen oturuyorsun Değirmendere’de Beşirli’de sende madde bağımlısısın bende. Ben diyorum ki sana gel abi bizim mahallede müsait yer var. Nerede var bu anlattığım durumda ki evlerde var. Buradan yukarıya bir dünya kızı erkeği yaşlısı genci birçok insan gidiyor. Benim burada ki okulda okuyan nereden bakarsak 600’e yakın öğrencim var. Ne oluyor insan tedirgin oluyor ister istemez. Bu hemen muhtarlığın yan tarafına Trabzon BARO binası yapılıyor. Seviniyorum daha güvenli olur belki diye.

-“BURAYI HERKES ARAFİLBOYU OLARAK BİLİR”
Benin 2. Dönemim muhtarlıkta.  Fakat ben buranın çocuğuyum alttan yukarı geldiğimiz için yaşantıları çok iyi biriyim. Bizim burada benim tek sevindiğim olay, geceler hariç gündüz şuradan ne şartlarda geçersen geç bir kimse dönüp kimse sana bir şey demez.. Bu sefer insanlar ne diyor Arafilboyu işte Esentepe kötü yer tehlikeli yer. Burayı kimse Esentepe bilmez. Burayı herkes Arafilboyu olarak bilir. Arafilboyu ismini geri almak için uğraştım Faroz’la beraber. Geçtiği halde alamadık yani isimleri. Faroz’da geçti bizde geçtik fakat alamadık. Siyasi amaçlı alamadık. Bazı politikacılar çık biri Rum Mahallesi ismi dedi biri bilmem ne ismi dedi bazı olaylar yaşadık yani.

-“MAHALLELİ ÇOCUĞUNU BAŞKA MAHALLEDEKİ OKULLARA GÖNDERİYOR”
Bizim istediğimiz sadece güvenlik. Polisimiz bizi gelsin denetlesin. Gündüz gece. Okulun önünde parkımız var. Buraya çıkıyor 14-15 yaşında ortaokul son sınıf çocukları. Adam geliyor günün her saatinden 9’dan sonra saat 17:00 olduğu zaman beni kolluyorlar muhtar gitti mi gitti. Çıkıyorlar parka, çekiyorlar kafayı nara atmak affedersin bilmem neyini çıkarıp bir şeyler yapmak. Ne oluyor bu sefer tedirgin oluyor insanlar.  Ben burada oturuyorum ama çocuğum meydanda ki okulda okuyor. Neden meydanda okusun. Bizim burada 40 tane öğretmenimiz var. Okulum süper ama huzur olacak. Bizim halkımızla vatandaşımızla böyle bir sorunumuz yok. İster istemez tedirgin oluyorsun. Benim istediğim ve sürekli istediğim güvenlik güvenlik. 

-“KANUN ADAMLARINDAN BİR SES ALAMADIK”
Dışarıdan gelenler için biz, kendi kafamızdan kanun çıkardık ki yasaya uygun kanun çıkardık. Dedik ki 21 gün içerisinde, bu maddemizde var. Bir yerden bir yere taşınan kişi bağlı bulunduğu amirliğe gidip oturum alacak. 21 günden sonra bunun cezası var hem kiracı için hem ev sahibi için. Fakat bir ses alamadık. Kanun adamlarından alamadık. Toplantılarda dile getiriyoruz. 85 mahalle muhtarı, hangi muhtara gidersen git ilk önce bu olaylar.

-“MAHALLEDE DOĞALGAZ VAR 1 TANE ABONE YOK”
Alt yapı bizde sıfır. Kesinlikle yok. Kalkıyorsun bir caddeyi yaptırmaya. Asfalt döktürmeye, haklı olarak geliyor belediye diyor ki, yarın yol buradan geçecek buraya ne harcama yapayım. Şuan benden doğalgaz geçmiş bir tane doğalgaz kullanan yok. Ne okulum ne sağlık ocağım ne sığınmam ne orada ki bloklarım. Neden kentsel dönüşüm olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol