Oysa herşey ne güzel başlamıştı, sözler vaatler. Cahil diye hor görülen yönetim anlayışından tahsilli bir yönetim anlayışına geçiş, adeta yeniden doğuş. 50. yılda şampiyonluk parolasıyla başlayan heyecan verici bir serüven. Kim derdi ki bu macera tam anlamıyla bir çöküşle sonuçlanacak. Peki bu çöküşü hazırlayan etkenler nelerdi?

Usta vizyon dedi. Eski köhnemiş tek adamlı yönetim tarzından tüm yönetim kurulu üyelerinin ortak hareket ettiği yeni bir anlayışa geçiş. Şimdiki duruma bakarsak yönetim kurulu dediğimiz şey 2-3 kişiden ibaret ve bu durum yaklaşık 1 yıldır böyle. Kulüp battı batıyor Başkan ortalarda yok, “Özel” işleri ile ilgileniyormuş.

Usta scout dedi. İlk transfer harekatında Ersun Yanal önderliğinde bir düzine adam futbolcu izledi, raporlar çıkardı, bu raporlara göre transferler yapıldı. Ibanez, Suk ve Ramil bunlardan bazıları. Castillo için ABD ile savaşa girdik az kalsın ama şimdi kadroya giremiyor, üstelik formunun da zirvesinde. Son transfer döneminde yapılan transferler; Sosa, Kucka, Volkan Şen ve Burak Yılmaz. Bunları bulmak için scout ekibi raporları kullanılmadı, bazı menajerlere yüksek ücretler ödenerek para gücüyle getirildiler. Özetle scout sistemi de çöktü.

Usta altyapı dedi. 1461 Trabzon kümeden kümeye düştü. UEFA’nın 2 yıl önce Türk Messi dediği Abdülkadir Ömür son birkaç maç forma şansı buldu, siz keşfetmediniz o zaten oradaydı. Dünya şampiyonu Erdoğdu Lisesi’nin kaptanı Yusuf Yazıcı sizin keşfiniz değil, oradaydı oynattınız. Yani altyapı da yalan oldu.

Usta ekonomik kalkınma ve istikrar dedi. Çok değil daha geçen yıl futbolculara “feda” denildi, yıllık ücretlerde indirimlere gidildi. Göze çok başarılı bir iş gibi geldi, bu iş oluyor galiba derken son transfer döneminde (UEFA mali kriterlerine rağmen) yıllık ücret kapısı 2,5-3 milyon €’dan açıldı, bonservisler 3-5 havada uçtu. 500 milyon TL civarı devralınan borcun 1 milyar TL’yi geçtiği söyleniyor. Çok üzgünüm, söylerken ağlayasım geliyor ama bu Kulüp bu borcun altında ezilir. Bizim GS gibi adalarımız yok satıp borç kapatsak, bizim FB gibi sahip çıkanlarımız yok borç 2-3 milyar olsa da yolumuza devam edebilsek ve en acı gerçek; bizim BJK gibi kulübünü sahiplenen iş bilir bir başkanımız yok bizi Avrupa’ya taşıyacak. Kısaca ekonomik hedef de tersten tuttu.

Usta 50. yılda şampiyonluk dedi. Dedi demesine de 50. yılda şampiyonluğa hiç inanmayan, takımı bir türlü sahiplenemeyen, takım dışında herşey ile ilgilenen bir hocanın arkasında gereksizce durdu. Takım oynadığı futbolla, aldığı saha sonuçlarıyla dip yapmışken bile hocamızın arkasındayız diyebildi hocanın takımın arkasında durmadığını görmesine rağmen. Sonuç olarak Ersun Yanal telefonda kovulan ilk hoca oldu, hoca değişikliği geldi ama değişen hiçbir şey olmadı, aynı tas aynı hamam.

Usta Akyazı isim hakkı için dev şirketlerle görüşüyoruz dedi. Anlaşılan kastettiği kendi şirketleriymiş. Aylarca stat ismini hiçbir anlaşma olmadan kullandı, futbolcuları üniversitesinin reklamında oynattı, reklamın iyisi kötüsü olmaz prensibini sapına kadar kullandı. Hayaller Samsung Park hayatlar Medical Park.

Usta İHO’yu siyasete bulaşmakla suçladı. Gelinen noktada Kulüp en küçük hücrelerine kadar siyasetin içinde. Milletvekilinin isteği ile topçu oynatıldı, kadro kuruldu yahu o derece. Türkiye’de siyasetin yaramadığı tek Kulüp Trabzonspor’dur, bu böyle biline.

Usta menajerler bir daha Kulüp kapısının önünden geçemez dedi. Şu anda Kulübü birkaç menajer ile birlikte yönettiği söyleniyor, transferleri menajerler ile yaptığı biliniyor.

Özetlemek gerekirse; seçim kazanmak için verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. Yapılacak denilen hiçbir şey yapılmazken yapılmayacak denilen herşey yapıldı. Usta işi başarı amaçlanırken Usta işi çöküş işte böyle geldi. Son Malatya yenilgisinden sonra istifalar açıklamalar havada uçuşuyor. İstifa edenler Usta sözlerini tutmadı derken Usta istifa edenler için davamızı sattılar diyor ve bilin bakalım olan kime oluyor? Tabi ki Trabzonspor’a ve tabi ki Trabzonspor’u karşılıksız seven taraftarlara.

Hoşçakalın diyeceğim ama şu nahoş ortamda insan ne kadar hoş kalabilir bilemiyorum.

Saygılarımla,

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner434