Yenicuma Mahallesinde uyuşturucuya geçit yok…

Röportaj: Faruk ATA

Fotoğraflar: Mustafa KUL

Trabzon’un Yenicuma Mahallesi Muhtarı Yıldıray Saral, başlattığı örnek bir çalışma ile mahallesinde uyuşturucuya karşı adeta savaş açtı. Mahalle, uyuşturucunun zararlarını anlatan pankartlarla donatıldı, ailelerle iletişim kuruldu, terkedilmiş binalar kontrol altına alındı.

Muhtarlık görevine seçildiği günden itibaren mahallesinde uyuşturucuya veya illegal işlere bulaşan gençleri takibe alan Yenicuma Mahallesi Muhtarı Yıldıray Saral, yaptırdığı pankartları mahallenin her tarafına asarak halkın desteğini sağlamaya çalıştı ve bunda da başarılı oldu. Bugün Yenicuma Mahallesinde yıkılmaya yüz tutan tüm binaların girişlerini kapatan veya yıktıran Yıldıray Saral, zula tabir edilen yerleri de kontrol altında tutuyor.

“HER MUHTAR ÖNCELİKLİ OLARAK UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ETMELİ…”
Yıldıray Saral, sağlıklı toplumun, sağlıklı bireylerle mümkün olacağını belirterek, “Uyuşturucu ile mücadelede geniş çaplı çalışma başlattık. Emniyet güçlerinden 15 Temmuz darbe girişimi öncesi hiç destek alamadık. Seçilmeden önce halkımıza uyuşturucu satışlarını engellemek ve kullananları vazgeçirmek için söz verdik.  Bütün mahallelerde muhtarların çalışma başlatması gerekiyor. Artık Yenicuma mahallesinde uyuşturucu kullanılan alanları yok ediyoruz ve kullanan varsa da mahalle dışına çıkmak zorunda kalıyor. 15 Temmuz darbe öncesi uyuşturucu oranının  %90’lardan yüzde 30’a inmesini sağladık. Bu oranı gün geçtikçe aşağıya çekmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. “ dedi.

“2 EVLADIMIZI UYUŞTURUCUDAN KAYBETTİK…”
Uyuşturucu ile mücadelede kararlılığını sürdüreceğini ifade eden Yıldıray Saral, Yenicuma mahallesinde son 6 ay içinde 2 kişinin uyuşturucuya kurban gittiğini belirterek, “ Mahallemizin 2 evladını uyuşturucudan kaybettik.  Fakat bu çocuklar bizim mahallemizde otursalar da korkularından başka mahallelerde uyuşturucu kullanıyorlardı. Dikkatleri çekmek istediğim konu ise 15 Temmuz öncesidir. Emniyet Güçleri 15 Temmuz darbe girişimi öncesi uyuşturucu kullanan ve satıcılar ile ilgili çalışma yapmıyor, bu işin üzerine düşmüyordu. İhbar ettiğimiz konular ile ilgili ilgilenmiyordu” diye konuştu.

“AİLELER İLE GÖRÜŞÜYORUZ..”
“Yenicuma Mahallesinde yıkılmaya yüz tutan binaları yıktırdığını belirten Yıldıray Saral, Emniyetle de aileler ile de işbirliği içinde olduklarına değinerek, “Uyuşturucu ile ilgili en önemli çalışmalarımızdan biri madde bağımlısı olanların kullandıkları evleri yıkmak oldu. Yaklaşık 10-15 kullanılmaz evin Belediye yetkilileri ve Emniyet Güçleri ile iş birliği yaparak yıkımını ve kapatılmasını gerçekleştirdik. Mahallemizde uyuşturucu az da olsa satılıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Emniyet Güçlerinin çalışmasını biraz daha arttırması gerekiyor. Park edilmiş araç içerilerinde madde bağımlıları zehri tüketmemeye devam ediyor. Madde bağımlısı gençlerin aileleri ile özel görüşmeler yapıyoruz ve bu yaptığımız bilgilendirmeden dolayı çok memnunlar.”

“HER TARAFA PANKARTLAR ASTIK…”
“Yapmış olduğumuz çalışmalar doğrultusunda mahallemizde çocukların madde kullanacağı yer kalmadı fakat okul önlerinden farklı mahallerden gelen satıcılar öğrencileri kötü yola sürüklemenin peşinde. Bu konuda Emniyet Güçleri daha iyi çalışmalı. Mahallemin bir çok bölgesine uyuşturucudan vazgeçin ifadelerinden oluşan pankartlar açtık. Caminin içerisinde kurduğumuz muhtarlık alanında gençler için söyleyişlerde bulunup onların madde bağımlılığından uzak durması için elimizden geleni yapıyoruz.”

“KENDİ İMKANLARIMLA KAMERA SİSTEMİ KURDUM..”
“Doğum hastanesinin alt kısmı uyuşturucu satış bölgesi haline gelmişti. Satıcıların kurmuş olduğu sistem akıl almaz bir sistem. Satıcı malı çöpe atıyor, alıcı çöpten alıyordu. Bu bölgeleri tamamen temizledik. Trabzon’da uyuşturucu ile ilgili en büyük gayreti Yenicuma mahalle muhtarlığı göstermektedir. Muhtarlıktan maaşımı ve silahımı almadım. Maaşımı birkaç aileye bağışladım.. Mahallede sokaklara kendi imkanlarıyla kamera sistemi taktırdım. Uyuşturucu yatağı olan bölgeler şimdi temizlendi. Emniyet Güçleri hırsızlık ve kaçakçılık durumlarında bizden yardım istiyor”

“İÇİŞLERİ BAKANIMIZ HER ZAMAN DESTEK VERİYOR..”
“İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile mahallemizle ilgili her zaman destek alırken, madde bağımlılığı hakkında çok büyük yaptırımlar uyguladı.  Geçtiğimiz aylarda bizzat kendi talimatı ile ihbar ettiğimiz bir bölgede operasyon düzenlenerek yüklü miktarda uyuşturucu ele geçildi. Kısacası Bakanımızın bu emri Trabzon Emniyeti’nin çalışlarını hızlandırdı."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol